Снимка: istock
Липсата на увереност в себе си може да се дължи на куп причини. Семейната среда, в която сме възпитани винаги е водеща. Но има ли как да променим това и да бъдем по-самоуверени? Забавният сайт Bright Side споделя няколко съвета в тази посока. И не забравяйте, че добрата самооценка винаги има отношение към нивото ни на щастие.
Игнорирайте ограничаващите си вярвания
На всеки човек се случва да има такива. Понякога хората са склонни да се концентрират върху нещата, които смятат, че са непосилни за тях, а негативните мисли ги задържат от това да бъдат решителни. С времето започват да мислят за себе си като за хора, които нямат особени умения, които не се справят с трудностите в живота, губят желание да подобрят живота си, да разкрият талантите си.
Ако вие сте в подобна ситуация, обърнете внимание на мислите си. Не е срамно да не успеете в нещо, важно е да пробвате, да полагате усилия, да не спирате да се развивате и да не спирате да вярвате в себе си.
Камъни за намаляване на безпокойството
Изправете се срещу страховете си и поемете контрол над живота си
Когато позволим на страха да ни завладее, ние сме склонни да губим контрол над живота си и също така губим увереността си. Всеки има своите страхове и с тях можем да се справим, ако успеем да ги превърнем в актив за себе си. Така ще постигнем своята лична победа и ще можем да контролираме живота си независимо от всичко.
Не се сравнявайте с другите
В проучване от 2018 г. Изследователи установили, че хората, които се сравняват с други, особено с това, което виждат в социалните медии, изпитват голяма доза завист. И докато изпитват завист към другите хора, те също се чувстват ужасно със себе си. За да победите това усещане, никога не забравяйте да си напомняте за вашите успехи, дори малките. Сравнението с другите има смисъл, само ако е в малки дози и ви действа вдъхновяващо. Затова е важно и кого следвате в социалните мрежи.
20 знака, че имате потиснати емоции
Бъдете настоятелни
Стресът и липсата на самочувствие са това, което често кара хората да не са уверени в ежедневните си дейности. Моделът ни на комуникация с другите също е важен относно това как отстояваме своите права, как представяме себе си. Бъдете възпитани, делови, забавни, но не и груби, конфликтни, твърде срамежливи.
Грижете се за ума и тялото си
Още един начин да повишите вашата увереност е да се опитате да се храните здравословно, да спортувате редовно, да си осигурявате достатъчно часове почивка. Това са все неща, които ви помагат да се чувствате добре със себе си, да имате самочувствие, да ви мотивират да надграждате други свои умения и като цяло да имате положително отношение към своето Аз и света като цяло.
Не се страхувайте да говорите за успехите си
Въпреки че във всичко е важно да има баланс, ако не говорите за успехите си никога, защото не искате да ви приемат като самонадеяни, то определено не си помагате. Това не ви прави възпитани, деликатни, а по-скоро ви кара да изглеждате като човек с ниска самооценка, човек, който рядко има добри идеи и шансът да бъдете забелязани и да успеете е малък.