Юнската програма на Полския институт за 2008 г.

31.05.2008г. / 10 21ч.
Аз жената
Юнската програма на Полския институт за 2008 г.

До 4 юни в Галерията на Института продължава фотоизложбата “Алпинизмът – начин на живот” В Галерията на Полския институт можете да закупите работите на Марта
Валчак -Сташьовска от изложбата й “Върху стъкло рисувано”. Цени от 70 до 170 лв.

1 юни, неделя
Участие на Полския институт във Фестивала на европейските копродукции
17,30 ч., Кино “Люмиер”
Надежда (Hope) – реж. Станислав Муха (Полша-Германия, 2007, с надписи)
Филмът разказва за един различен шантаж. Двадесетгодишният Франчишек става свидетел на кражбата на ценна картина от олтара на варшавска църква и заснема събитието с любителската си камера. Оказва се, че крадецът е влиятелен собственик на галерия и познавач на изкуството. Момчето не разкрива самоличността на крадеца, но срещу мълчанието си иска от крадеца да върне картината.
Втора прожекция: 2 юни, 19 ч., Дом на киното

2 юни, понеделник
Участие на Полския институт във Фестивала на европейските копродукции
17,30 ч., Кино “Люмиер”
Солидарност, Солидарност (Solidarnosc, Solidarnosc, 2005, 113 мин.), с надписи
Награди: 2006 – Houston (World Fest Independent Film Festival) – Platinum Award в категорията: Independent Theatrical Feature Films & Videos.
Оригинален филм, заснет от Полската телевизия за отбелязване на събитията от август'80. Филмът се състои от 13 етюда, заснети от изтъкнати полски режисьори, които споделят с нас размишленията си по повод 25-та годишнина от основаването на Независимия профсъюз “Солидарност”. Всеки от етюдите е отделен разказ, различен по форма и съдържание. Някои са документални филми, други имат мини фабула, трети са заснети като видеоклип. Подигравката се преплита с патоса, сериозността с гротеска, носталгията и вълнението с разочарованието, съжалението и гнева.

3 юни, вторник
18 ч., Полски институт, вход свободен
Концерт на DUOKAYA – Биляна Вучкова (България), цигулка и Агнешка Джубак (Полша), виолончело. Гост – Валентин Геров, виола (България).
В програмата: творби на Лютославски, Кодаи, Моцарт и Пендерецки
Агнешка Джубак е родена в семейството на музиканти в Полша. След завършване на Музикалната академия в Гданск получава стипендия за престижната програма Artist Diploma в Бостънската консерватория, където завършва в класа на Ронда Райдър. Носител е на голямата награда на 13-тия международен конкурс за камерна музика в Лодз, Полша, на първи награди от конкурсите в Познан, Гданск и Торонто, както и на наградата за музикална индивидуалност от международния конкурс “Александър Тансман”.
Още в студентските си години изгражда силен афинитет към съвременната музика и изпълненията й се отличават с изключителна чувствителност и неконвенционален музикален израз. Свири с ансамблите New England strings, The Art of Music Chamber Players, Callithumpian Consort, Zwicshentone и DUOKAYA. В настоящия момент живее в Берлин, където изследва и света на импровизацията, комбинирайки изявите си като камерен музикант, солист и импровизатор в различни проекти с музиканти и артисти, споделящи сходен мироглед.
Биляна Вучкова е родена в семейството на музиканти. На 4 години започва да свири на цигулка, дебютира като солист с оркестър на 9 години и едва 16 годишна записва първия си самостоятелен диск за японската фирма Crown Record Ltd. Основните й преподаватели са Петър Арнаудов, Абрам Щерн и Феликс Галимир. Завършва с отличие музикалното училище в София и продължава обучението си в САЩ (получава специалната стипендия Хайфец в Университета на Южна Калифорния) и защитава магистратура в колежа Манес в Ню Йорк. Концертирала е в Европа, Азия и САЩ като камерен музикант и солист на Мюнхенския Камерен Оркестър, New England String Ensemble, Tokyo Metropoliten Orchestra, Симфоничен Оркестър на Българско Национално Радио и други. Чрез музикалните си изяви тя се представя на престижни концертни подиуми като Weill Recital Hall/Carnegie Hall в Ню Йорк, Jordan Hall в Бостън, Suntory Hall и Casals Hall в Токио, Symphony Hall в Осака, National Concert Hall в Тайпе, и Manuel De Falla Auditorium в Гранада. Биляна е отдаден камерен музикант и всеотдаен изпълнител и интерпретатор на съвременна музика. В момента е концертмайстор на Бостънския Модерен Оркестър и изпълнител с ансамблите Радиус, НотаРиотос и ДУОКАЯ.
Виолистът Валентин Геров е лауреат на конкурси в България и в чужбина и солира с оркестъра на Българското национално радио. През 1991-1992 г. специализира в Щутгарт с “Мелос” квартет. Признат за един от изтъкнатите български камерни артисти, той е свирил с много изявени ансамбли, записвал е за радиото и телевизията и се проявява като класически и джазов музикант. Не един композитор му е посвещавал свои творби. През 1995 г. получава наградата Музикант на годината за концертна дейност. Преподава виола в Българската национална музикална академия.

5 юни, четвъртък
18 ч., Полски институт
В пазвата на дядо господ – реж. Яцек Бромски (U Pana Boga za piecem, 1998, 100 мин.), комедия, с превод
Награди:1998 Чикаго, Фестивал на полското кино, Златните Зъби – награда на публиката; 1998 Гдиня, Фестивал на полското кино – награда за режисура, награда за сценарий, за поддържаща мъжка роля.
Крулови Мост е градче нейде на източната граница, с католическата църковна кула, извисяваща се над околността и златния купол на православната църква, с харизматичен енорийски свещеник и послушни енориаши. Свят, в който времето благосклонно е спряло. Сънената атмосфера е нарушена от появата на енергичната Маруся, пресякла полската граница, за да продава руска стока на местния пазар. Ограбена от рекетьори, тя се обръща за помощ към местната полиция. Комисарят започва разследване, а Маруся, като главен свидетел, временно е настанена в дома на органиста.

5 юни, четвъртък
15 ч., Кинозала на НАТФИЗ
Ежемесечни прожекции на полски филми за студентите
Декалог 7 – реж. Кшищоф Кешловски (55 мин.), с превод
Декалог 7 – този път става дума, разбира се, за седмата заповед: Не кради. “Може ли да откраднеш на някого нещо твое?” пита чрез главната си героиня режисьорът и проблемът веднага става морално многозначен. Нещата се усложняват още повече, когато се оказва, че това,, твое” нещо е дете, за което се борят майка и баба.
Декалог 8 – реж. Кшищоф Кешловски (54 мин.), с превод
Декалог 8 – Не лъжесвидетелствай против ближния си. Декалог 8 е един от най-важните и най-добрите филми в целия цикъл. Вълнуващият разказ за професорка по етика, която по време на хитлеристката окупация отказва помощ на еврейско момиченце е претекст за Кешловски да представи разрушителната сила на лъжата и парадоксите на човешката съдба.

6 юни, петък
18 ч., Полски институт
Откриване изложба сатирични рисунки на Павел Кучински с участието на автора
Павел Кучински е роден през 1976 г. в Шчечин. Завършил е графика в Художествената академия в Познан. Дипломна работа през 2001 г. в специалност рисунка. Със сатирична рисунка се занимава от 2004 г. Член на Асоциацията на полските карикатуристи. През 2005 г. е отличен с наградата “Ерика” на Асоциацията на полските карикатуристи за откритие на годината в областта на сатиричната рисунка, потвърдена с рекордно количество награди от международни конкурси. Авторът е участвал в 6 общи изложби в Полша, посветени на сатиричната рисунка. Павел Кучински е лауреат на огромно количество награди от национални и международни конкурси в страни от цял свят, от почти всички континенти.
“Павел Кучински е творец, препращащ ни към конкретни събития, опериращ с изразителна и прозрачна символика. Неговите рисунки са сюрреалистични, а съдържащият се в тях “черен” хумор често има доста драстично, понякога брутално звучене. Смятам, че това е добре, защото чрез тези екстремни изразни средства творецът разкрива същността на повдигнатите проблеми и стимулира въображението на зрителя, като го насочва към по-дълбоки размишления”. (П. В. Хмужински, директор на Музея на карикатурата във Варшава)

7 юни, събота
По случай 1 юни – Денят на детето
12 ч., Столичен куклен театър, ул. “Ген. Гурко” № 14, билети на касата на Кукления театър
Съорганизатор: Консулът на Р Полша в София и Столичен куклен театър
“Моят театър” – детски спектакъл в две части в изпълнение на Театър ДИМ с участието на актьорите Данута Левандовска и Марек Вит (времетраене 1 час и 10 мин.)
- “Най-храбрият рицар” (автор: Ева Шелбург – Зарембина)
- “Под зеления явор” ( автор: Йежи Заборовски)
Спектакъл за деца от 3 до 100 години. “Най-храбрият рицар” разказва за храброто плашило, което спасява маковото царство от врабчово нашествие. За награда взима царската дъщеря за жена, получава трона и поема управлението на маковото царство.
Приказката “Под зеления явор” е игра с песни, но и с текст, която разказва прекрасната легенда за краковянин, когото призовават на битка с вавелския змей. Краковянинът тръгва, оставяйки прекрасната краковянка, като й обещава, че скоро ще се върне. По време на отсъствието му при краковянката идват ухажори, но тя търпеливо очаква своя герой. Всичко приключва с общ танц краковяк, в който участват краковянина и неговата жена.

8 юни, неделя
В рамките на Софийски музикални седмици
Със съдействието на Полския институт 19 ч., Камерна зала България, билети на касата
Концерт на DUOKAYA – Биляна Вучкова, цигулка и Агнешка Джубак, виолончело

12 юни, четвъртък
Съвместно със Сдружение “Международен фестивал на планинарския филм”
18 ч., Полски институт
Среща с книгата “Стръмни върхове” и с нейния автор Георги Атанасов, една от легендите в българския алпинизъм. Книгата ще представи писателят Георги Данаилов.
Прожекция на уникални архивни кадри от траверса на Безенгийската стена в Кавказ през 1964 г.

17 юни, вторник
18 ч., Полски институт
XXII Шопенова вечер
Участват: Светлана Спасова, Стоян Мартинов, Нора Петрушинова, Лили Богданова, Вихра Смилкова.

18 юни, сряда
18 ч., Лилав салон на Чешкия културен център
Цикъл “We, you, they on Wensday” съвременни документални филми
Поколение'89 – реж. Мария Змарз-Кочанович (2003, 61 мин., с превод) с участието на режисьорката
Награди: Филмът е отличен със специална награда “Бронзов лайконик” на 43 Краковски филмов фестивал през 2003 г.
Филмът е портрет на т. нар. поколение на голямата промяна, първото, израснало в епохата на ІІІ Полска република. Родени около 1968 г. през 1989 г. тези хора най-често са били студенти. Тук ги заварва промяната на строя и те напълно самостоятелно могат да избират какво да бъде тяхното бъдеще. В центъра на вниманието на режисьорката е група варшавски интелигенти, някога студенти по история, преживяли заедно патриотичния унес и поколенчески терзания.
Мария Змарз-Кочанович – една от най-известните и талантливи полски режисьорки на документални филми. Завършва живопис във вроцлавската Художествена академия и филмова режисура в Силезийския университет в Катовице през 1982 г. една година следва сценография във Варшава. През 1999 г. води занятия в продължение на един семестър в университета в Бъфало (Media Study). Снима предимно документални филми, но е и автор на телевизионни театри и игрални филми. Филмите й са награждавани на полски фестивали за документално кино. Една от отличителните черти на филмите на режисьорката е социологическият поглед към действителността. Във всичките й филми има много човешка топлина, хумор и доброжелателност дори към най-отблъскващите герои на филмите й.

19 юни, четвъртък
18 ч., Полски институт
Цикъл “Полски празници – Тяло Господне”
Бялата рокля – реж. Михал Квечински (Полша, 2003), 65 мин., с превод
Притча, в която действието се развива в този тържествено отбелязван и много важен за католиците ден.
Тяло Господне – голям църковен празник, отбелязван в Полша от XIV в. Пряка причина за обявяването на този ден за празник е видението на блажената Юлиана, която по време на литургия вижда капки кръв върху причастието. По време на празника от всички църкви излизат процесии, които се отправят към четири олтара под открито небе, украсени с цветя и зеленина. Пред всеки от тях се изпълняват песнопения и се благославят вярващите.

20 юни, петък
18,00 ч., Полски институт
Марек Томалик представя фотоизложбата “По следите на Стшелецки – най-големия полски пътешественик и откривател” и прожекция на диапозитиви, съпроводени с неговия коментар.
Марек Томалик – геолог, пътешественик, журналист и фотограф на National Geographic Полша, автор на стотици публикации за пътешествия и няколко фотоизложби. В радио Краков в продължение на15 години води програмата “Globtroter”. Любител и познавач на Австралия. Организатор на пътешествия по страната. Два пъти е лауреат на най-престижната награда в областта на откритията и пътешествията “Колос”. В Закопане ръководи “Клуб на пътешественика”. Член на Съвета на пътешествениците – награда, връчвана всяка година от National Geographic. Директор на Фестивала на пътешествениците “Три стихии”. Фотографиите му са представяни в Галерия “Ермитаж” в парка Лаженки (2003); Етнографския музей във Варшава (2007); летището “Фр. Шопен” във Варшава и “Лех Валенса” в Гданск (2005). Авторът има стотици прожекции на диапозитиви.
Експедицията с коли 4WD по австралийските следи на Павел Стшелецки води от Пърт в Западна Австралия по най-известните пустинни маршрути право към планината Кошчушко – най-високия връх в Австралия. За два месеца участниците пропътували 15 000 км, от които 10 000 км в пълна безпътица през повечето от местата, свързани с името на Стшелецки, както и по т. нар. южен маршрут на изследванията и откритията на този най-известен полски пътешественик. Експедицията е отличена в престижния конкурс “Колос 2004”.

Прояви извън София

Габрово
Полският институт гостува на Дома на хумора и сатирата

5 юни, 17,30 ч.
Откриване на изложба сатирични рисунки на Павел Кучински

Пловдив, 12 юни
В рамките на Камерния фестивал
Концерт на DUOKAYA – Биляна Вучкова, цигулка и Агнешка Джубак, виолончело

Варна, 23 юни
В рамките на Фестивала “Варненско лято”
Концерт на DUOKAYA – Биляна Вучкова, цигулка и Агнешка Джубак, виолончело

Балчик, 23 – 30 юни
В рамките на Фестивала на европейските копродукции
Надежда – реж. Станислав Муха (Полша-Германия, 2007)

Полски културен институт
София, ул. “Веслец” № 12, тел. 981 09 07, 987 21 59, e-mail: instytut.polski@mbox.contact.bg

Коментирай