Възраждат фолклорния обичай “Сватба в Калояново”

18.07.2008г. / 11 19ч.
Аз жената
Възраждат фолклорния обичай “Сватба в Калояново”

Възстановката на традицията ще се проведе в пловдивското село Калояново на 22 юли 2008 г. от 19 часа в салона на читалище “Искра” като част от благотворителната кампания “Живо наследство”. Инициативата се осъществява в партньорство с фондация “Работилница за граждански инициативи” (ФРГИ).

Проектът на читалище “Искра”, който е финансиран от “Еврофутбол”, предвижда съхраняването на местния обичай, наречен “Сватба в Калояново”, на три хора и две игри, както и на издаването на сборник с народно творчество. Друга част от идеята е организирането на изложба със запазени автентични носии, както и предмети и снимки от бита на местните хора през втората половина на XIX и първата половина на XX век.

За целта на проекта предварително са записани данни за местните празници и обреди, типичните за района песни, предания и игри. На базата на събраната информация ще се осъществи възстановката на уникалните местни обичаи пред публика. А те са: “На сватба в Калояново” (с ритуалите “Пряпорец”, “Квас” и “Бръсналото”) и “Хоро се вие на мегдана” (пресъздаване на оригиналните “Калояновско право хоро”, “Старческо хоро”, “Касапско хоро”, игрите “Туз пипер” и “Тупаница”).

В Калояново не забравят да споменат факта, че тук хората изповядват различни религии (има православни, католици и мюсюлмани), но са толерантни и зачитащи вярата на другия. И дори взаимно празнуват празниците си. Така на Шекер байрама, например, всички ядат баклава, пият кафе с много захар, а по-младите искат прошка от по-възрастните. На Великден пък всички боядисват яйца и месят козунаци.

Инициативата за опазване на обичаите в Калояново е последният от 15-те проекта, избрани с конкурс, в кампанията “Живо наследство”, по проект “Печелиш и помагаш” на “Еврофутбол”. За втора поредна година компанията финансира проекти, които възстановяват и съхраняват фолклорното и културно богатство на България. Обединяват се и се възраждат традициите на нашите предци и историческото ни богатство, голяма част от които са уникални. Благодарение на усилията на местните жители тези традиции и историческата памет днес оживяват за широката публика.

* * *

Изложба с булчински ракли ще бъде открита в Сливен

Коментирай