Българите все още не са прекратили добрата стара традиция всяко лято да ходят на Черно море или поне да мечтаят за море.
Въпреки че колкото по-богат става нашенецът, толкова повече се заглежда по съседните морета и дори към по-далечните и екзотични дестинации, все още има доста хора, които почиват на българското Черноморие. Дали от патриотизъм, дали по навик, дали защото е най-лесно, по този въпрос може да се поспори. Но определено сгорещи ли се времето, като ни срещнат познати неизменния въпрос след този за времето е – ще ходиш ли на море или къде ще ходиш на море... Често вече отговорът е – да, ще ходя в Гърция, Турция и дори не, няма да ходя на море, ще отида на екскурзия в чужбина. Пак по стара традиция обаче за българина ваканцията като че ли е само лятна и това да излезеш в отпуск по друго време е нещо безгранично странно.
Но като така и така всички, които могат да се откачат от работното си място дори само за една седмица предпочитат да отидат на море е добре да обсъдим различните възможности за лятна почивка.
Въпросът е къде точно? Ако почивката е на Българското Черноморие къде да бъде – в голям морски град или в малко курортно градче? Какви са предимствата да отидеш на място, където можеш да срещнеш половината си познати от София и Пловдив и как е да отидеш на място, където ще си бъдеш само с твоята компания на плажа? Останаха ли всъщност такива места по нашето Черноморие? Като че ли скоро беше времето, когато в Синеморец, когато си поискаш капучино първо с изпитателен поглед проверяваха рафта с алкохола, след което извинително ти съобщаваха – съжаляваме, свърши.
Но морето все още си е море, пясъкът е истински, а хората прииждат все повече и повече. Едни ходят на по-скъпите курорти, други на сравнително по-евтините, на къмпинг, на палатка – в зависимост от вкуса и възможностите.
И като че ли в обичайните за български курортисти места цените в ресторантите не са по-скъпи от тези в големите градове.
Хитреците бързо се ориентираха как по-евтино да почиват в луксозните хотели, предназначени за чужденци и богаташи, където всичко, дори чадърите са all inclusive – просто се обръщат към чужди туроператори в Германия или Англия и си уреждат почивката у нас от там.
Но както и да се доберем до морето – с кола, автобус, влак или самолет все ще се топнем в морето. А нашето море си е истинско море – водата е топла, а чистотата й зависи само от нас. На плажовете има места за платените чадъри и шезлонги и сравнително по-скромни площи отделени за ентусиастите, които държат да си забиват шарените плажни чадърчета сами. Както се казва за всеки по нещо? Все още слънцето грее еднакво за всички, дори сянката да струва различно.
Фото поглед – Китен – един от най-популярните и посещавани от българите морски курорти
* * *