Междуведомствената комисия към Висшия експертен съвет на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) одобри докладите по екологична оценка на общия устройствен план (ОУП) на община Царево на заседанието си на 31 юли 2008 г. С това се дава зелена светлина за окончателното одобрение на устройствения план и застрояването на все още запазеното крайбрежие на Природен парк Странджа, предупреждават от коалицията “За да остане природа в България”.
Окончателното решение на комисията още не е готово, но от пресконференция след заседанието стана ясно, че:
1. Нито една урбанизирана зона, предложена в плана не е отпаднала, въпреки препоръката на експерта по фауна за 30%-но намаляване на планираната урбанизация.
2. По отношение площ на застрояването единственото ограничение е забраната за строеж на 150 метра от двете страни на големи реки. Това по никакъв начин не решава проблема на видовете, обитаващи местата около реките. Например две от находищата на каспийска костенурка са в малки реки, и при липса на ограничение ще бъдат унищожени.
3. Препоръчани са мерки за намаляване на етажност и плътност, което намалява само косвените въздействия, но не и прякото унищожаване на местообитания.
4. Голфигрището край Варвара в Природен парк Странджа не отпада. Препоръчано е да не се унищожава естествената дървесно-храстова растителност и да не се използват силни хербициди и пестициди.
Всички членове на експертния съвет са гласували като един ЗА одобрение на докладите. Против е гласувал само единственият представител на Природен парк Странджа. Всички експерти от МОСВ, за които е било ясно, че не са съгласни с докладите, са били предварително отстранени от състава на експертния съвет.
Хронология на събитията:
На пресконференция миналия вторник, 22 юли, заместник министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев обяви, че докладите се връщат за доработване поради съществени пропуски.
На следващия ден, сряда, 23 юли, министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров издаде заповед за свикване на заседанието на междуведомствената комисия към ВЕЕС за разглеждане на докладите по екологична оценка и оценката за съвместимост с Натура 2000 местата. Физическата невъзможност да се отстранят пропуските от докладите в срок от една седмица превръща този случай в цирк, разиграван от политически лица на най-високо равнище, коментират от коалицията “За да остане природа в България”.
Ако общият устройствен план на Царево се осъществи в този му вид, това ще има разрушителни последствия за природата по крайбрежието на Природен парк Странджа, предупреждават природозащитните организации. Те ще обжалват решението по екологична оценка на министерството.
Ще бъдат унищожени и видове и местообитания от европейската екологична мрежа Натура 2000, част от която е Странджа. Това е основание за подаване на жалба и към Главна дирекция околна среда на Европейската комисия.
На пресконференцията кметът на Царево Петко Арнаудов е обявил, че всички проблеми с водоснабдяването и канализацията на населените места ще се финансират от европейските фондове. Неприемливо е за нарушаване на европейски политики, каквато е Натура 2000, да се дават европейски пари за изграждане на пречиствателни станции за разрушителни курортни зони, обобщават природозащитниците.
* * *