6 новогодишни обещания, които наистина можете да изпълните

Споделяйте опита си с другите 

06.01.2024г. / 06 30ч.
Мария Василева
Снимка: iStock

Снимка: iStock

Няма как с идването на новата година поне един път да не сте си направили дори най-малката равносметка на изминалата. Със сигурност искате да довършите миналите си ангажименти или пък да започнете нещо съвсем ново. Но може би прекалено амбициозните планове ви плашат и не сте сигурни дали ще се справите…

Ето защо, дори и в сферата на мечтите трябва да намерите златната среда. В следващите редове ви предлагаме няколко съвета какво да си обещаете през тази година и как по-лесно да го спазите. И така:

Изградете нови навици 

Изследванията показват, че е по-лесно да въведете в ежедневието си ново поведение, отколкото да спрете с досегашен навик. Така че вместо да решите да спрете  нещо, изберете да започнете да правите нещо друго. Това се нарича „цел за подход“ вместо „цел за избягване“.

„Ако искате да се храните по-здравословно например, решението ви може да бъде да увеличите приема на плодове и зеленчуци, вместо да избягвате преработени храни или да изключите захарта“, обяснява психологът д-р Сюзън Алберс. Вместо твърдения от типа на: „Повече няма да поръчвам храна за вкъщи“, си кажете: „Ще готвя у дома поне четири вечери в седмицата“. За да замените отрицателен навик с положителен, избирайте позитивни цели. Вместо „Ще спра газираните напитки“, изберете: „Ще пия поне 2 литра вода всеки ден“. Започването на здравословно ново поведение ще ви изведе на правилния път към успеха. 

Бъдете конкретни 

Неясните цели като например „Искам да спортувам повече“, или пък „Искам да пия по-малко“ не могат да изразят количествено. Важно е да се поставят малки, приложими цели, които са добре дефинирани. Обещанията трябва да са конкретни. Вместо да се амбицирате и просто да си кажете: „Ще спортувам повече“, поставете си конкретна цел, като например да ходите бързо поне по 20 минути на ден. 

Избягвайте да повтаряте минали неуспехи 

Друга стратегия за спазване на новогодишните ви обещания е да не си обещавате едно и също година след година. Ако си мислите, че можете да го направите, вероятно можете, но ако вече сте се опитали и сте се провалили, вярата в собствените ви възможности ще бъде по-ниска. Ако все пак решите да постигнете същите цели, които сте си поставяли в миналото, прекарайте известно време в оценка на предишните си резултати. Кои стратегии бяха най-ефективни? Кои бяха най-малко ефективни? Какво ви попречи да запазите решителността си през последните години? Като промените подхода си, ще бъде по-вероятно да видите реални резултати тази година.

Подгответе се за трудности

Имайте предвид, че промяната не е лесна. Ако очаквате и планирате, че ще има препятствия, възможно е да ги преодолеете още в зародиш. Ако смятате, че може да пропуснете тренировката във фитнеса, тъй като обичате да си поспивате повече, помислете какво можете да направите, за да се опитате да преодолеете това препятствие. Това може да означава да си легнете половин или един час по-рано. Можете дори да облечете тренировъчния си екип и да направите пълноценна тренировка у дома. Защо не?

Забавлявайте се 

Ако изберете упражнение, което намирате за приятно, или се наградите, след като сте спестили определена сума пари, ще бъде по-вероятно да се придържате към целите си. Награждаването на стъпките, които сте предприели за постигане на целите си, може да бъде наистина мотивиращо, в противен случай може да почувствате провал. Просто се уверете, че не се „награждавате“ твърде често, за да не откриете, че банковата ви сметка е източена или всеки ден ще се превърнал в „почивен ден“.

Дайте съвет

Според експерти, споделянето на съвети с други помага на хората да се придържат към решенията си. В един експеримент се установило, че ученици от средното училище, които дават съвети, прекарват повече време в писането на домашните си, в сравнение с такива, които получават съвети. Феноменът се наблюдава в други области, където хората, които дават съвети на другите, стават по-мотивирани да контролират поведението си, да пестят пари и да отслабнат. Когато някой дава съвети, това го принуждава да се поучи повече от своите собствени грешки и преживявания. 

Коментирай