Снимка: iStock
Редица духовни учители ни учат, че ако искаме да променим живота си, трябва на първо място да променим себе си. А това, което сме, в голяма степен е резултат на натрупаните мисли, които имаме относно самите себе си. Как да направим така, че животът ни да поеме в посоката, която желаем?
В следващите редове ще ви споделим няколко лесни техники, които могат да ви помогнат.
Забавете темпото
Поемате по един и същ маршрут до работа и напускате дома си по едно и също време. Спирате до любимото си кафене, поръчвате ежедневната си напитка, след което излизате от вратата и се насочвате право към офиса. По време на това ежедневие забелязвали ли сте някога цвета на сградата отсреща? Вероятно не, защото през повечето време сме склонни да живеем живота си на автопилот.
Науката казва, че взимаме около 35 000 решения на ден; следователно има смисъл, че половината от времето умовете ни са на автопилот. Наличието на „автоматичен превключвател“, включва безсмисленото ровене в телефона ви или пък потъването в мисли за това какво не ви е наред. Един от методите да промените начина си на мислене е забавянето. Когато забавите темпото, започвате да се намирате в същата мелодия и вибрации като света около вас. Започвате да осъзнавате какво резонира с вас и какво не. Започвате да бъдете присъстващи.
Ако искате да промените живота си, трябва да присъствате в живота, в който живеете в момента. Присъствайки, започвате да преминавате към състояние на благодарност.
Премахнете извиненията и създайте решения
Колко често използваме думата „но“? Например „Искам да се храня по-здравословно, но съм толкова зает, че не мога да си приготвя храна“, „Искам да си купя нова кола, но все още изплащам част от кредита си“, „Бих искал да започна собствен бизнес, но нямам време или финанси за това.“ Сега елиминирайте „но“ и си представете как бихте се чувствали, ако тези външни фактори не бяха голям проблем. Това е проста, но мощна техника за промяна на вашето мислене. Всичко е свързано с докосването до тези емоции и премахването на препятствията, заради които изразходваме толкова много енергия. Вместо това започнете да измествате фокуса си от „но“ към „как“.
Откажете се от израза: „Аз съм си такъв“
Едно от най-големите неща, които отнемат вашата сила е да си кажете, че просто сте такива и че не можете да направите нищо, за да го промените. Този вид фиксирано мислене е една от най-големите пречки пред успеха. Хората с фиксирани нагласи вярват, че техните способности и черти са вградени в камък. Те смятат, че или са родени с определени таланти, или не са. Този вид мислене ограничава и ви пречи да реализирате пълния си потенциал, като засяга способността ни да растем и да се развиваме като личности.
Когато вярваме, че не можем да се променим, ние се забиваме в пътищата си и не можем да продължим напред. Един ценен начин да избегнете това е да развиете вярата си в себе си. Вместо да използвате „Такъв съм аз“ като отговор на живота, опитайте да гледате на живота като на предизвикателство. С малко усилия и решителност ще бъдете изненадани от това, което можете да постигнете и как вашите мисли могат да ви водят към напредък и постижения.
Фокусирайте се и върху решението, а не само върху проблема
Всички сме го изпитвали – размишляваме върху проблем и не след дълго сме в паническа атака за всичко, което може да се обърка. Това е, което д-р Каролайн Лийф нарича „отрицателно его“. Това е частта от нашия мозък, която е настроена да се фокусира върху всичко, което не е наред в живота ни. И въпреки че е полезно да сме наясно с потенциалните проблеми, ако това е единственото, върху което се фокусираме, това може да доведе до безпокойство и депресия. Ето защо е важно да се съсредоточавате върху решенията точно толкова, колкото и да обръщате внимание на проблема.
Спрете да се срамувате
Срамът е естествена емоция, която изпитваме, когато искаме да отговорим на нереалистични очаквания. След това, когато се придържаме към него, продължаваме да се укоряваме за грешките си, което се превръща в цикъл на правене на повече грешки и води до изкопаване на по-дълбока емоционална дупка.
Когато се опитвате да разрешите проблем, важно е да направите крачка назад и да погледнете голямата картина. Като отделите време за оценка на ситуацията, ще можете да измислите план за действие, който ще ви помогне да се справите с проблемите и да работите за постигане на целите си. Също така е важно да сте гъвкави в мисленето си. Не се привързвайте твърде много към един проблем.
Бъдете отворени да опитвате нови неща и да коригирате решенията си, ако е необходимо. Всеки проблем има множество решения. Колкото по-гъвкави сте, толкова по-лесно ще намерите решение, което работи за вас.