3 поверия за празника Вяра, Надежда, Любов и София

На 17 септември е празникът на столицата ни

16.09.2024г. / 17 59ч.
Аз жената
Света София е символът на столицата ни. Снимка: istock

Света София е символът на столицата ни. Снимка: istock

На 17 септември Православната църква почита светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София. 

  • Според народните традиции за празника се месят обредни хлябове, които се раздават заедно с плодове, характерни за сезона. Питките и плодовете се раздават за здраве, изобилие и късмет.
  • На този ден е хубаво всеки да прояви някакъв жест на милосърдие, гласи поверие. Ако направим добро на човек, изпаднал в беда, ще се радваме на късмет. 
  • Друго народно поверие гласи, че на този ден гостенин не се връща, а се посреща с питка и плодове.

Легендата за празника

София била благочестива християнка. Нейното име значи „мъдрост“. Била вдовица и въпреки нелекия си живот, винаги вършела добрини. София родила три дъщери, които нарекла Вяра, Надежда и Любов и които възпитала в любов към Христовата вяра. Момичетата растели в добрина и мъдрост.

Обичали да четат, прекарвали дълги часове в молитви и вършели добрини. Дъщерите на София били не само мъдри, но и много красиви. Слухът за тях бързо се разпространил и достигнал до император Адриан. Владетел, който не изповядвал Христовата вяра и се молел на други богове. Той заповядал да повикат момичетата и майка им, за да се убеди в тяхната мъдрост и красота.

Когато разбрал, че те са силно вярващи и праведни, се опитал да им предложи много блага, за да се откажат от вярата си. Вяра, Надежда и Любов отказали да се подчинят на волята на Адриан. Владетелят ги подложил на жестоки мъчения, от които те излизали невредими. Накрая сестрите били посечени.

Тяхната майка София прибрала телата им и ги погребала с всички почести.

Датата 17 септември е определена за празник на град София.

На 17 септември почитаме християнските добродетели, сред които са вярата, надеждата и любовта.

Свързани статии

Коментирай