Знаци, че не живеете живота си .Снимка: istock
Живеете ли живота си? Бихте ли могли да се наречете щастлив човек? Щастието е абстрактно понятие, което трудно може да се дефинира точно. Но може би може да се определи с това, че когато сме щастливи, ние се чувстваме на мястото си, живеем живота си.
Първият признак, че не живеете живота си, е постоянното и прекомерно внимание към другите хора. Наблюдавате ги в социалните мрежи или реалния живот, проявявайки силно любопитство към техния живот. Това може да са ваши познати, приятели, колеги и т. н., дори непознати. Критикувате тяхното поведение, визия и т. н., насочвате енергията си в това да ги следите, вместо да подобрите своя живот.
Това е още един знак, че не живеете живота си. Когато човек е силно зависим от мнението на другите, той е много лесен за манипулиране. Може например да бъде принуден да извършва действия, които дори не иска да прави, но все пак ще ги направи. Не умее да поставя и защитава лични граници. Това може силно да попречи както в личния, така и в професионалния живот.
Затова е важно да се вслушате в себе си и да се научите да поставяте комфорта и желанията си на първо място. Основното нещо е да разберете, че в живота си вие сте единственият творец, следователно да го живеете по нечий съвет, заповед или желание е неразумно и напълно ненужно.
Липсата на хоби, правенето на нещо, което не харесвате, работенето на работа, която не харесвате или е ниско заплатена са само малка част от знаците, че не живеете живота си. А времето си минава. Пълноценният живот е изобилен, разнообразен и пълен с ярки цветове. Когато живеете скучно и осъзнавате, че не искате да правите нищо, не искате да говорите за нищо, времето минава бързо, без да оставя емоции и спомени.
Хората, които не живеят живота си, обикновено имат табу върху реализирането на целите си, така че те правят пътя към това възможно най-труден и сами си поставят невъзможни цели.
Не „тренират“ волята си и често не завършват докрай започнатото. Това може да се дължи на липсата на достатъчно мотивация, на страх и нежелание да се излезе от зоната на комфорт, на липсата на вяра в себе си, на това, че позволяват на други да ги убедят, че няма да успеят.
Човек може да се пристрасти към всичко – вредна храна, алкохол, тютюнопушене, пазаруване или дори човек. В това състояние човек избягва реалността и не е щастлив. Той не живее живота си, а се крие зад илюзии и зависимости, защото не е доволен от това, което има. Това е знак, че нещо трябва да се промени.