8 начина да накарате другите да ви уважават. Снимка: istock
Всички искаме да ни уважават. Никой не би казал, че не се интересува дали другите гледат на него с респект. Уважението под една или друга форма е нещо, което е важно за човешкото самочувствие, его, за позиционирането в обществото, сред близките и в професионалната среда. Уважението обаче е нещо, което не се дава даром. То се печели преди всичко с начините, по които се представяме пред другите, с това, което правим, със следите, които оставяме. Някои хора умеят сякаш без усилие да печелят уважението на другите. Ако искате да бъдете като тях, вижте как го правят.
1. Уважавайте сами себе си.
Ако показвате уважение към себе си, другите респективно ще изпитват същото към вас. Човек, който има ниско самочувствие, не смее да се заявява, не е уверен в думите и действията си, автоматично предизвиква пренебрежително отношение към себе си у другите. И обратното – ако показвате респект към себе си и ходите с гордо вдигната глава, стоите зад думите си и не се страхувате да действате, другите ще ви уважават.
2. Слушайте другите.
Ако искате да предизвикате уважение у хората, слушайте ги. Изслушването на събеседниците ви ги кара да ви имат доверие. Силните връзки между хората се изграждат с качествена комуникация. Един от начините да спечелите доверие и уважение е да показвате, че активно участвате в разговора и умеете да изслушвате задълбочено.
3. Показвайте уверен език на тялото.
Спечелването на доверието и уважението на другите до голяма степен е и вкоренено в нашите инстинкти. В човешкото и животинското царство да вървиш с гордо вдигната глава, да не се прекланяш и да не показваш страх е нещо, което автоматично кара околните да те приемат като силен индивид. Езикът на тялото помага да бъдете приети и уважавани от другите. Изправената стойка, силното и отявлено ръкостискане, гледането в очите, докато говорите, категоричността в гласа са само част от примерите за това как езикът на тялото помага да получите уважение.
4. Зрителен контакт.
Споменахме зрителния контакт, защото той е много важен, за да получите уважение от околните. Ако сте плахи, неуверени и не гледате събеседниците си в очите, докато говорите, това ви прави да изглеждате с ниско самочувствие. Силната личност личи по това дали се страхува да поеме енергията на другите и да се справи с нея, а това подсказва именно подходът ви в зрителния контакт с околните.
5. Силно ръкостискане.
Ако искате да ви възприемат като човек със силен и изявен характер, на когото може да се разчита –здрависвайте се уверено. Плахото ръкостискане винаги говори за неувереност, нежелание за общуване, страх, липса на мнение – все негативни асоциации, подсказващи ниско самочувствие. За да ви уважават и за да ви приемат сериозно от самото начало, здрависвайте се здраво и гледайте в очите.
6. Бъдете учтиви и мили.
Един от много добрите начини да получите уважението на другите е да сте учтиви с тях, без да кокетничите и без да сте изкуствено лицемерни. Не е нужно да правите излишни комплименти и да се усмихвате фалшиво, за да сте приветливи. Доброто и позитивно отношение личи в приветливостта ви, в отвореността към другите, в желанието за общуване. Това ще ви направи да изглеждате желана и привлекателна личност, която събира одобрението на околните заедно с уважението им.
7. Емоционален контрол.
Хората, които умеят да владеят емоциите и нервите са си са високо оценявани и уважавани от другите. Ако искате да спечелите уважението на близките, приятелите и колегите си, научете се да контролирате емоциите си. Емоционалната интелигентност се характеризира със способността да действате адекватно и емоционално премерено във всяка ситуация. Това ви кара да бъдете приемани като надеждни личности, които се открояват от останалите.
8. Показвайте съпричастност.
Другите ще ви уважават и ценят по-високо, ако усещат вашето съпричастие в определени моменти. Когато човек е емоционално ангажиран с хората около себе си в адекватна степен спрямо средата, в която се намирате, няма как това да остане незабелязано. Съпричастност може да се демонстрира в различни сфери, ситуации и към различни хора, не само към най-близките.
Съпричастност към проблемите с проектите в професионалната ви среда, съпричастност към това, което вълнува или затруднява приятелите ви, съпричастност към болката на най-близките хора до вас. Това са само част от примерите за това как човек може да покаже емоционална ангажираност към околните в живота си. Ако успеете да покажете такова отношение, неминуемо ще бъдете високо уважавани.