4 вреди за психиката ни от безпорядък в дома.Снимка: istock
Всеки иска да се чувства спокойно и комфортно в дома си. Но има някои неща, които подхранват постоянно нашето неудовлетворение. Разхвърляният дом с излишните, развалени и счупени вещи е едно от тях. Безпорядъкът в дома не е нещо нормално, за което си казваме, че сме свикнали с него. То е показател за нашите емоции, ценности, но и създава такива.
Вижте защо да е разхвърляно у дома (а и в офиса) пречи на това да се чувстваме добре.
Най-очевидният психологически ефект от безпорядъка около нас е стресът. Много западни изследвания са доказали, че реакцията на физически стрес корелира с претрупаната среда.
Според учени повишените нива на кортизола могат да доведат до структурни промени в нашия мозък, причинявайки дългосрочна чувствителност към стрес. Това умствено преживяване на стрес, особено ако е хронично и тежко, постепенно променя структурата на мозъка. Така ставаме агресивно по-чувствителни към стреса, смятат учените.
Знаете ли, че претрупаната среда може да доведе до чувство на ниска самооценка? В проучване, наречено The Dark Side of Home, публикувано от The Journal of Environmental Psychology, се отбелязва връзката между нашето самовъзприятие и нашите домове. В проучването се казва, че бъркотията има отрицателно въздействие върху това как хората се чувстват.
Самовъзприятието е от ключово значение за цялостното удовлетворение от живота. Когато се чувстваме по-малко способни и по-малко контролираме собственото си пространство, тревожността и депресията могат да се появят в живота ни. Срамът например е свързан с претрупаната среда.
Безпорядъкът край нас разсейва. Това кара мозъка ни да премине в режим на многозадачност, което е несъвместимо с фокусирането и намалява нашата ефективност.
Всъщност е доказано, че човешкият мозък не може да се съсредоточи върху повече от една задача наведнъж. Вместо това, когато вярваме, че изпълняваме много задачи, това, което се случва, е че мозъците ни се пренасочват бързо от един ред на мисли към друг. Накратко, безпорядъкът разсейва.
Разочарование, раздразнение, апатия... Претрупаната, хаотична среда може да предизвика разнообразие от отрицателни емоции, които се превръщат в поведение. Според учени голяма част от енергията ни произлиза от околната среда, в която се намираме. Много малко неща могат да променят настроението и емоциите ни толкова бързо, колкото нашата среда.
Отвъд естетиката на пространството, когато домът ни е разхвърлян, това може да доведе до усещане за апатия, избягване на това да се канят гости, отлагане на някакви неща. Нашата среда определя нашите навици и поведение.
По материали от miadanielle.com