7 начина да сте в мир със себе си. Снимка: istock
Древна мъдрост гласи, че който е намерил себе си, е намерил смисъла на живота. Ако наистина искате да се чувствате добре, потърсете вътрешния си мир. Как да постигнете това?
Вашите желания са ценни. Не ги потискайте и не ги игнорирайте. Като разбирате и уважавате това, което наистина искате, можете да вземате решения, които са в съответствие с вашите ценности и стремежи. Съвет: обърнете внимание на това, което ви вълнува или ви носи радост. Тези чувства често сочат вашите истински желания.
Щедростта насърчава изобилието. Когато давате – независимо дали е време, помощ или любов – вие създавате цикъл от положителна енергия. Удовлетворението от даването често води до удовлетворение по неочаквани начини. Съвет: намерете малки начини да помагате на другите ежедневно. Дори една добра дума може да повлияе на собственото ви щастие.
Благодарността променя гледната ви точка. Покажете признателност към хората, които ви подкрепят, възможностите, които идват пред вас, и ежедневните моменти, които правят живота смислен. Съвет: казвайте „благодаря“ по-често. Това е малък жест, който може да укрепи взаимоотношенията и да повдигне духа както на вас, така и на другите.
Не на последно място, за да живеете в хармония, трябва да отделяте време за себе си. Много хора се страхуват да останат сами в стая дори за няколко минути. Това означава, че те са толкова несигурни и уплашени, че всеки страх и мисъл, които са избягвали, внезапно ще изскочат в ума им. За тях е по-лесно да се отдадат на илюзията за своята зона на комфорт, което в случая е техният социален живот.
Ето защо те прекарват свободното си време в общуване с други, въпреки че понякога това са просто случайни хора, с които нямат нищо общо. Това е тъжна картина, тъй като те съсипват потенциала си, като се обграждат с маловажни познати (това означава, че не могат да научат нещо от тях), стоят по кафенета и обсъждат други хора и събития, само за да убият малко време. Това, което трябва да направят, е да отделят малко време за себе си, да останат сами, да започнат да опознават себе си и да осъзнаят, че другите не са хората, на които наистина могат да разчитат.
Всички имаме недостатъци. Вместо да се съсредоточавате върху несъвършенствата си, работете върху намирането на сребърната подплата под тях. Например може да ви е трудно да общувате ефективно с другите. Вместо да се увличате във факта, че не можете да общувате устно, открийте творчески начини да изразите себе си. Някои хора намират утеха в писането или рисуването. Това им дава възможност да говорят за себе си, без да се чувстват съдени.
Всеки човек има някои „недостатъци“, чието отстраняване може да отнеме известно време. Това е мястото, където практикуването на приемане влиза в играта. Ако откриете, че сте обсебени от така наречената си неловкост или неспособност да създавате приятели, може би е време да коригирате фокуса си и да приемете това, което сте.
Трябва да си припомните, че на тази планета има милиарди хора. Ако всички имаха една и съща личност, мислите ли, че би било интересно? Вероятно не. Затова разберете, че вашата уникалност допринася за разнообразието в света. След това намерете нещо, за което да сте благодарни по отношение на вашите недостатъци. Ако смятате, че не сте достатъчно социални, може би трябва да намерите причина да се гордеете с тази черта. Това ще ви помогне да подобрите самочувствието си, без да изпитвате нужда да се сравнявате с другите.
Ако можете да промените нещо в себе си, опитайте се да го направите. Това ще допринесе да се чувствате напълно уравновесени и хармонични. Всички трябва да работим за самоусъвършенстване и напредък. Без да положите усилия, достигането на това ниво на вътрешна хармония е невъзможно. Затова направете всичко необходимо, за да постигнете целите си.
Важно е, конкретно с тази стъпка, да не правите нещо, за да успокоите другите. Това директно би противоречало на усилията ви за хармония. Вместо това, направете го за себе си, за да откриете наистина ползите. Въпреки че приемането на всички черти от характера ви може да бъде предизвикателство, усилието си заслужава. Ще забележите пълна промяна в начина, по който виждате и говорите за себе си. Прости задачи като разговор с хора или спазване на работни срокове може да започнат да изглеждат лесни.