10 поверия за Игнажден. Снимка: istock
На 20 декември празнуваме Игнажден – един от най-големите зимни празници. На този ден се приготвя празнична трапеза с постни ястия, защото все още сме в коледните пости. Според народните вярвания на този ден се ражда новото слънце и се поставя началото на новата земеделска година. В миналото на Игнажден се е чествала новата година.
На празничната трапеза се слагат само постни гозби, като боб, ошав, варена царевица, булгур, кравайчета и празнична погача.
Според народните вярвания жените, които не са раждали, както и бременните жени, не бива да захващат никаква работа до Рождество Христово, за да могат лесно да заченат и родят.
Вали ли на този ден, през април догодина ще има дъждове и плодородие.
За да сме успешни и да имаме пари през новата година на този ден не бива да се дават или взимат пари назаем.
Нищо не се изнася на този ден от къщата, за да не избягат берекетът и късметът от дома. И когато вечерта се приберете, да донесете нещо, за да ви бъде пълна и щедра новата година.
За да се радваме на спокойна, хармонична и щастлива нова година, на този ден не бива да се ядосваме и да се караме.
Също така не се върши никаква работа и най-вече от тези жени, които искат да заченат или са бременни. Според народните вярвания бездетните ще забременеят лесно, а очакващите бебе ще имат леко раждане.
Добре е на този ден да сме с пълни джобове, да имаме пари в портфейла и монети в джоба, за да ни е богата годината.
Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят. Не се излиза на двора, за да мътят кокошките повече.
В миналото селяните са искали първият гост в къщата им да е момиче, за да се раждат повече женски животни и пиленца през годината, за да е плодородна и успешна.