Как да се научите на здравословен егоизъм?

За повече щастие

21.12.2024г. / 07 30ч.
Михаела Лазарова
Как да се научите на здравословен егоизъм?.Снимка: istock

Как да се научите на здравословен егоизъм?.Снимка: istock

Да се научиш да казваш „не“, когато смяташ, че трябва да го направиш е форма на здравословен егоизъм. За много хора обаче това е трудно. Здравословният егоизъм е напълно необходим за всеки, ако иска да живее щастливо и пълноценно. 

Вижте как да се научите на него. 

Фокусирайте се върху желанията си

Животът е само един и трябва да го живеете така, че да можете да трупате приятни спомени. Ето защо винаги следвайте сърцето си. Често когато човек иска да закупи нещо за себе си, да посети концерт на любим изпълнител, да не бъде там, където не желае да бъде и т. н. се води от това дали е редно, какво ще кажат хората, близките... Забравя за себе си, за желанията си, за щастието, което му се полага. 

Свързани статии

Поддържайте личните граници

Не е нужно да се променяте и да се чувствате комфортно в името на някого. Вслушвайте се в мненията на другите, но не ги следвайте само защото „трябва“. Имате пълното право да защитите позицията си, освен ако, разбира се, не засяга личните граници на друг човек. Ако думите или действията на колега, приятели, шефа ви, партньора ви, роднините ви, децата ви са ви неприятни, не се страхувайте да им кажете за това. Личните граници са здравословни и хората, които не са щастливи, обикновено не ги поставят. 

Търсете баланса

Такъв егоизъм се нарича здравословен с причина, тъй като той предполага уважение към мнението на другите хора и желанието те да бъдат взети под внимание. Здравословният егоизъм ни напомня да сме съобразителни с любимите за нас хора, той не изключва правенето на компромиси. Ако любимият ви човек например пренебрегва вашите желания често, докато вие винаги сте насреща, то тогава той е обикновен егоист, а не проявява здравословен егоизъм. 

Свързани статии

Бъдете рационални

Да сте мили, емпатични е прекрасно, но понякога може да ви създаде проблеми. Другите се научават вие винаги да сте на разположение да им съдействате, да се чувствате зле, ако ви мине мисълта да им откажете, когато сте в правото си. Следващия път, когато някой ви иска съдействие, иска да присъствате на събитие (семейно събиране например), а вие нямате желание, помислете дали вашето действие ще е оценено, как се чувствате и т. н. 

Не забравяйте за моралните стандарти

Следвайки своите интереси и желания, не забравяйте за моралните стандарти. Постигането на повишение в работата чрез полагане на максимални усилия при изпълнението им е похвално и заслужено. От друга страна, ако се опитате да печелите за сметка на някой друг или си служите с интриги, то тогава това не е здравословен егоизъм. 

Свързани статии

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
... ( преди 1 месец )