7 коледни традиции, за които не сте чували. Снимка: istock
Коледа е магично време. Вижте няколко любопитни факта за един от най-светлите християнски празници:
Дядо Коледа не е единственият коледен герой, има и още много други! В Италия има поверие, което гласи, че мила вещица, наречена Ла Бефана, лети наоколо на метла и доставя играчки на децата!
Коледните елхи добиват популярност във Викторианска Великобритания. Традицията започва за първи път в Германия през 16-ти век, където по време на Коледа хората са украсявали елхи с плодове и ядки. След това са добавяли и сладкиши, хартиени форми и свещи. Интересен факт е, че историците смятат, че произходът на тази празнична традиция може да датира от римляните и древните египтяни, които са използвали вечнозелените растения и гирлянди като символи на вечния живот.
Легендата разказва, че във Витлеем живеел беден художник. Когато се родило бебето Исус, той не притежавал нищо, с което да го дари. И решил да му подари своето изкуство. Застанал пред яслата и като жонгльор прехвърлил няколко топки в ръцете си. Бебето се усмихнало. Оттогава топките станали един от символите на този празник.
Според много от жителите на Германия и Австрия, червените дрехи на добрия старец са част от образ, наложен от компания за безалкохолни напитки. Мнозина смятат, че трябва да се върне традицията и да се почита образът на свети Никола, който всъщност е и първообразът на Дядо Коледа. За първи път Дядо Коледа е изобразен в синьо палто на бели звездички, с панталон в бяло и синьо. На изображението от 1863 г. той раздава подаръци на войници. Червеният костюм, който познаваме днес, е създаден през 30-те години на ХХ век.
Традицията да се разменят подаръци за Коледа не е свързана с християнството, а е езическа. В далечното минало на този ден римляните почитали бога на земеделието Сатурн (Кронос при гърците). За да отбележат края на сеитбата, те организирали пиршества и си разменяли дарове като жест на социалното равенство.
Всяка година град Сан Фернандо провежда Ligligan Parul (или Фестивал на гигантските фенери), включващ ослепителни пароли (фенери), които символизират Витлеемската звезда. Всяка парола се състои от хиляди въртящи се светлини, които осветяват нощното небе. Фестивалът превърна Сан Фернандо в „Коледната столица на Филипините“.
След като поставят обувките си до прозореца, малките деца лягат да спят. На сутринта или ще са получили бонбони (ако са добри), или ще бъдат посрещнати с обувки, пълни с гнили картофи, ако са лоши.