5 прости начина да сте по-автентични. Снимка: istock
Всеки ден си слагаме различни маски, докато общуваме с различни хора в различни ситуации и обстановки. Обществото, стереотипите, социалните медии ни карат да се чувстваме длъжни да се държим по определен начин, за да се харесаме на другите, за да бъдем приети. Така човек лесно може да изгуби себе си и да потисне истинската си същност. Има някои начини да сте по-автентични и истински в общуването и поведението си. Тези начини ще ви помогнат да запазите истинското си аз и да се научите да го демонстрирате без притеснения от отхвърляне и неодобрение. В крайна сметка вие сте такива каквито сте и потискането на себе си води единствено до напрежение, стрес, объркване, ниско самочувствие, слаба самооценка.
1. Приемете себе си.
Едно от най-трудните неща за много хора е да приемат себе си такива, каквито са. Но как очаквате другите да ви приемат в цялата ви естественост, ако вие самите не го правите. Ако постоянно си слагате маски, играете роли и се нагаждате според нечии стандартни без значение от обществени стереотипи или социални мрежи, това показва, че не приемате себе си. Помнете, че преследването на перфектност и стремежът да се харесате на всички ви кара да губите истинското си аз. Ако искате да сте по-автентични всеки ден е важно преди всичко да приемете себе си. Ще се убедите колко по-лесно ще бъдете приети и от другите, ако демонстрирате истинската си същност без притеснения и наложени маски.
2. Идентифицирайте негативното говорене за самите себе си.
За да сте по-автентични и истински всеки ден е от голямо значение да ограничите негативното говорене. Отрицателните сигнали, изпратени от вас към самите вас и то пред публика насажда негативно отношение у другите към вас. Това нагнетява напрежение, стрес дълбоко във вас, понижава самооценката и самочувствието ви. От друга страна негативното говорене за самите вас ви пречи да разгърнете потенциала си. Несъзнателно се критикувате, потискате, повтаряте си несъвършенствата и недостатъците си, като те започват да добиват по-големи размери от реалните. Това токсично поведение пречи да разгърнете потенциала си и да постигате успехи във всяка област от живота си.
3. Отбелязвайте силните си страни и ги празнувайте.
За да сте по-автентични и истински и за да обичате себе си повече, отбелязвайте силните си страни. Потупвайте се по рамото за всички успехи. Давайте си кураж преди всяко предизвикателство. Не отминавайте постигнатите успехи и цели. Те се дължат на вас и на силните ви страни. Именно те са повод да се гордеете със себе си и да празнувате достойнствата си. Хората са склонни да се фокусират върху недостатъците си и върху това, което не успяват, което не постигат и което не могат. Така забравяме да се похвалим за силните страни, за нещата, които сме успели да постигнем благодарение на себе си.
4. Изразявайте себе си.
Ако искате да сте по-автентични всеки ден не трябва да се страхувате да изразявате себе си без маски и роли. Това не означава да се държите неподходящо за дадената ситуация или да казвате всичко, което се върти в главата ви. По-скоро не се старайте да се потискате в моментите, в които имате нужда да се изразите по даден начин. Покажете на света истинското си аз. Не се опитвайте да приличате на някой друг. Не се старайте да копирате нечии стил, поведение, облекло, държание, начин на изразяване. Това, което ви прави уникални е вашият собствен стил. Изведете го на преден план, не го крийте. Колкото по-естествено се държите и колкото повече воля давате на автентичното си себеизразяване, толкова по-истински ще бъдете в общуването си.
5. Показвайте уязвимостта си без страх.
Показването на уязвимост е проблем за много хора. Страхът от разкриването на слабостта пречи да се отпуснете и да бъдете себе си. Обикновено сте плашим от това да сме уязвими, защото не знаем как това ще бъде прието от хората около нас. Стремежът да прикриваме слабостите си, да се правим на силни дори в моментите, в които искаме да плачем и да се опрем на някого потиска истинското ни аз и ни кара да изпитваме силен стрес. Ако успеете да потиснете стремежа да сте винаги силни и се научите да не се страхувате от слабостите си ще ги показвате без притеснение. Уязвимостта е част от нас и колкото по-бързо я приемем, толкова по-лесно ще бъде да я показваме, когато имаме нужда от това. А именно този подход ни прави по-автентични и истински пред самите себе си и пред другите.