10 признака на психически силните хора. Снимка: istock
Питали ли сте се дали сте психически силни и устойчиви? Има някои признаци, по които можете да разберете това. Обикновено смятаме психически силните хора за смели, уверени, с високо самочувствие. Но това са само част от признаците, по които психически силните личности се отличават. В следващите редове ще ви запознаем с цели 10 признака на психически силните хора. Вижте кои са те.
1. Избират приятелите си мъдро.
Психически силните хора са придирчиви към хората, с които се обграждат. Те не наричат приятел лесно всеки срещнат. За тях истинските приятели са нещо много ценно и рядко, и именно заради това ги подбират много внимателно и мъдро. Психически силните хора знаят, че трябва да се обградят с подходящи за тях хора, с които да ги свързват общи ценности, мнения, мисли, цели в живота.
2. Не търсят внимание.
Постоянното търсене на одобрение и внимание от околните обикновено е белег на ниско самочувствие, липса на увереност и комплекси. Именно по това ще отличите психически силните хора. Те изобщо не се интересуват от вниманието на другите и не го търсят. Умеят да разчитат на себе си, знаят цената си и не им трябва нечие одобрение, за да се чувстват силни.
3. Не се нуждаят от одобрение от другите.
Психически силните хора знаят добре добрите и лошите си страни. Нямат нужда някой да ги напътства, да им дава непоискани съвети или да ги хвали. Те са достатъчно аналитични и самокритични, за да знаят какво да подобрят, за да са още по-успешни в живота и професионалния си път.
4. Безчувствеността и безчовечността ги отблъсква.
Психически силните хора притежават много добродетели. Те ценят чувствата на другите хора, помагат с охота и харесват да са полезни, да допринасят за нечие щастие. Именно това ги кара да изпитват неприязън към безчувствените хора, лишени от емпатия и човечност. Ще познаете психически силните хора по отявленото им демонстриране на неодобрение към подобно поведение.
5. Не понасят дребните разговори без цел.
За психически силните хора разговорите трябва да имат дълбочина. В противен случай те са лишени от смисъл и цел. Именно заради това те не разбират дребните безцелни разговори, които някои хора умеят да водят. Намират ги за излишно бръщолевене и предпочитат изобщо да не се впускат в подобни разговори.
6. Добри слушатели са.
Тъй като са добри участници в пълноценните и дълбоки разговори, психически силните хора са и добри слушатели. Те разбират качественото общуване в цялостната му същност – от откритото и честно говорене до споделянето и активното изслушване. Хората инстинктивно усещат, че психически силните хора ще ги изслушат и ще им дадат съвет, затова и често се обръщат към тях.
7. Не се страхуват да кажат как се чувстват и какво мислят.
Психически силните хора не се интересуват от чуждата оценка и одобрение и именно по тази причина не изпитват никакви скрупули да изразяват свободно мнението и чувствата си. Те не се страхуват от мнението и осъдителните подмятания на другите. И изобщо не се интересуват от това кой как ще приеме това, което мислят и чувстват.
8. Имат свои собствени правила, които следват.
Психически силните хора не следват чужди модели. Те имат много ясна представа какво искат от живота и знаят как да го преследват. Играят по собствените си правила, които не са продиктувани от други хора, кумири, мнения и чужд опит. Много добре умеят да преценяват какво е важно за тях и знаят как да преследват целите си.
9. Не се страхуват излишно.
Психически силните хора знаят, че излишният страх не води до прогрес. Ако премисляте всичко, ако намирате потенциалните опасности и се поддавате на тревогите, това ще ви дърпа назад. Никога няма да поемете риск, никога няма да се престрашите да опитате нещо ново и непознато, няма да развиете себе си в личен и професионален план. По тази причина психически силните хора не се страхуват да опитват без значение дали ще се провалят. Провалът също е урок, който човек трябва да научи.
10. Нямат време за извинения и игрички.
Един от признаците на психически силните хора е, че не обичат игричките. Мразят извиненията, с които хората отлагат, протакат, бягат от прогреса и просперитета си. Предпочитат да действат без колебания, без извинения и определено без дребнави игри.