Корица: Хермес
За автора
Владимир Зарев е роден през 1947 г. в София. Завършил е Българска филология в СУ „Климент Охридски“. От 1972 г. работи в елитното списание за българска и световна литература „Съвременник“, а от 1988 г. е негов главен редактор.
Владимир Зарев има 19 книги, дванайсет от които са романи: „Денят на нетърпението“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Лето 1850“, „Светове“, „Разруха“, „Поп Богомил и съвършенството на страха“, „Орлов мост“ и „Чудовището“. Измежду тях особено място заема епичната семейна сага „Битието“, „Изходът“, „Законът“. Действието в романите се открива през 1890 г. и завършва в наши дни. Трилогията е преведена на немски език и вече има две издания в Австрия и Германия.
Огромна популярност и тринайсет издания в България има и романът на Владимир Зарев „Разруха“, който се радва и на невероятен успех в немскоезичния свят. Той е номиниран за две от престижните европейски литературни награди и за него са публикувани над 40 възторжени рецензии.
„Хермес“ преиздаде книгата за деца и възрастни на Зарев „Голямата странна градина“. Луксозното илюстровано издание е истинско полиграфическо бижу.
Владимир Зарев е носител на Националните литературни награди „Иван Вазов“ и „Елин Пелин“. През 2017 г. той бе удостоен и с Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“, а през 2019 г. получи от президента орден „Стара планина“ – първа степен, за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. От 2021 г. Зарев е академик на БАН.
През 2022 г. беше удостоен с награда „Перото“ за цялостен принос към българския литературен контекст.
За книгата
„Хрътката срещу Хрътката“ е криминален роман, който носи в себе си спецификата на жанра – бърза, неочаквана и изпълнена с обрати фабула и сюжет. Изграден е върху сложна криминална загадка, умни и интелигентни престъпници и най-сетне главния герой – следователя Евтимов.
Следователят Евтимов с почти неправдоподобна, фанатична честност се възправя срещу злото, обхванало с пипалата си целия обществен организъм, движи се по острия и опасен ръб на тази неравна борба, воден от силата на своя професионализъм.
Романът „Хрътката срещу Хрътката“, чието първо издание се появява в навечерието на съдбовната Промяна през 1989 година, сякаш я предусеща и предсказва, предрича разпрострелите се и върху днешните ни, неспокойни дни сенки на злото.
Хрътката е особена порода, която се отличава с удивителната упоритост да преследва дивеча. Нейната възбуда по време на лова е толкова силна, че примесена с постоянството ѝ, достига до пълна безпощадност, което означава до съвършено безпристрастие. Хрътката не мрази животното, което гони, тя просто се подчинява на вътрешното си убеждение, че в залавянето е смисълът на подарения ѝ живот. Тя е съдбовно закрепостена от природата да преследва и да хваща...