10 признака, че някой проектира собствените си проблеми върху вас

Признаците, по които да познаете, че някой прехвърля проблемите си върху вас

08.04.2025г. / 13 00ч.
Илияна Николова
10 признака, че някой проектира собствените си проблеми върху вас. Снимка: istock

10 признака, че някой проектира собствените си проблеми върху вас. Снимка: istock

Проекцията е нещо, което хората много често правят по отношение на другите. Проекцията представлява подсъзнателно и непреднамерено приписване на собствените чувства, вярвания, несигурност, поведение на някой друг, смятайки, че той действа и мисли като вас заради същите подбуди, които имате и вие. Обикновено това е защитен механизъм, който подсъзнателно бива провокиран в стремежа на един несигурен човек да избегне отговорност за собствените си проблеми и вътрешни терзания, емоции. 

Кои са 10-те основни признака, че някой проектира собствените си проблеми върху вас?

1.   Той често обвинява вас или хората наоколо в лъжа. 

Проекцията на лъжата е много показателна. Когато един човек е свикнал да бъде неискрен, да лъже и да прикрива истинските си мисли, намерения, чувства, той е убеден, че всички наоколо го правят. Няма доверие на никого. Постоянно подозира, че не казвате истината и ви обвинява в лъжа. 

Свързани статии

2.   Той се извинява често и се обяснява твърде много. 

Несигурността, която издава това поведение обикновено се корени в детски травми, нанесли щети върху самочувствието и самооценката на такива личности. Постоянните извинения, несигурността, склонността да обясняват всичките си действия и намерения обикновено е продиктувано от неудобство за изразяване и отстояване на себе си. 

3.   Комплиментите и похвалите на този човек са условни. 

Някой около вас проектира собствените си проблеми и емоционални трудности върху вас, ако усещате, че комплиментите и похвалите, които отправя към вас имат подтекст. Те никога не са искрени, а винаги има някакво условие, под което да получите, да спечелите комплимент. Това ви кара да се чувствате сякаш сте недостойни, сякаш не успявате да сте достатъчно добри, за да получите безусловен комплимент и похвала. 

4.   Той реагира емоционално на неща, които не са лични. 

Несигурните личности, които имат склонността да проектират собствените си емоционални трудности и терзания върху другите много често приемат всичко твърде лично, дори когато то реално не е такова. Реагират бурно, ядосват се, заемат отбранителна позиция в стремежа си да отвърнат на несъществуващия удар. 

Свързани статии

5.   Той винаги се сравнява с някого. 

Много хора подсъзнателно се сравняват с другите и това е напълно нормално. Така сверяваме часовника си по много показатели, приемаме предизвикателства, откриваме свои грешки, които анализираме и коригираме, ставаме по-добри. Но когато сравняването с другите е фикс идея и се проявява във всяка дума, действие, коментар, това е признак на проекция на собствените проблеми върху другите и избягването на вземане на решения.

6.   Винаги е жертвата. 

Много по-лесно е да си жертва, защото така не се налага да поемаш отговорност. Винаги някой друг е виновен за собствените ти проблеми, не ти. Ако някой около вас играе жертвата постоянно и ви обвинява за несполуките си, това определено е проекция. 

7.   Той издига емоционални стени, за да се предпази. 

Емоционалните стени са показателни за някого, който се опитва да проектира проблемите си на други хора около себе си. Емоционалните стени хем поставят преграда, чиято цел е предпазване, хем изолира и околните от това да помогнат и да подадат ръка. Този типичен защитен механизъм обикновено се появява посттравматично или е провокиран от състояния в депресивната палитра. Хора, които издигат емоционални стени около себе си, предпочитат да държат другите далеч от себе си вместо да признаят и адресират собствения си дискомфорт, което е и първата крачка към решаването на проблемите. 

Свързани статии

8.   Той прекалява с критиката към другите. 

Един от признаците на проекция и липса на самокритика, ясна преценка за себе си е прекалената критика към другите. Когато другите винаги са виновни за всичко, това сякаш автоматично отклонява вината от човека, който отпраща критиката. Той намира грешките в другите, но не и в себе си. Винаги има какво да каже по отношение на нечия работа, нечии мисли, нечии подходи, решения. И това, което има да каже съвсем не е положително. 

9.   Той обвинява първосигнално и бързо. 

Хората, които проектират проблемите и несигурностите си на другите действат изключително светкавично, когато трябва да обвинят някого. Те не се замислят, не анализират детайлите и определено не умеят да броят до десет. Бързат да обвиняват и още по-лошо – да отстояват обвиненията си, затъвайки по-дълбоко в измислени аргументи. 

10.   Те ви манипулират. 

Манипулаторите всъщност дълбоко в себе си са слаби и несигурни личности. Те предпочитат вместо да се борят с нечий силен характер, да упражняват манипулация, разколебаване, объркване, токсично поведение, което обезоръжава. Много по-лесно е да отслабиш противника си, като го объркаш и го накараш да се съмнява в себе си, отколкото да се изправиш пред него и най-вече пред себе си. 

Свързани статии

Коментирай