Причини животът ви да не върви

Често се страхувате за бъдещето

31.03.2025г. / 13 30ч.
Михаела Лазарова
Снимка: istock

Снимка: istock

Нашите мисли са водещи за това как се чувстваме в живота си. Средата, в която живеем като приятелска, семейна, работна, също оказват влияние върху мислите ни. Ежедневно попадаме в различни ситуации. От някой излизам е с лекота, в други се застояваме. Всичко това ни кара да усещаме живота си тежък. 

Кои други неподозирани от нас причини ни карат да имаме тази негативна настройка?

1. Безпокойство за бъдещето

Ако постоянно се чувствате слаби емоционално и изтощени, страдате от промени в настроението и раздразнителност, трудно заспивате и често се будите през нощта, изпитвате „необясним“ страх и се стремите към самота, най-вероятно става въпрос за тревожно разстройство.

В случай, че тревожността е променлива и засяга предимно неясни опасения за бъдещето, тя вероятно е причинена от несигурност или нежелание да се приемат настоящите обстоятелства. Това се случва, когато човек чувства, че нещо не е наред, когато проблемът не е очевиден, няма решение или резултатът е неприятен от самото начало. 

Свързани статии

2. Не си почивате достатъчно

Някои хора са възпитани от деца, че почивката е промяна на дейността. Това обаче рано или късно води до претоварване – физическо и психическо. Те се чувстват гузно, когато имат ваканция, когато са решили да отделят няколко часа само за себе си, правейки любими неща, виждайки се с приятели. 

Вместо да се наслаждават на спокойствието и удоволствието от живота, хората, които не си почиват достатъчно се страхуват да не загубят контрол и да забавят темпото, което са си създали. 

3. Сравняване на себе си с някой друг

Това е във ваша вреда, ако се случва постоянно, ако не ви действа като мотиватор да се развивате, като личност. Сравняването подхранва ниската самооценка, разрушава идентичността ни, което ни кара да не изпитваме удовлетворение от живота. 

4. Прекомерни изисквания към себе си

Забелязали ли сте, че има хора, които са критични към другите, но не и към себе си и такива, които са най-критични към себе си и по-малко изискващи към другите? 

Теоретично няма нищо лошо в това да имаме високи стандарти за себе си. По-лошо е, когато подобна мотивация се основава на страх от грешка, неодобрителна реакция от другите и ниска оценка. Човекът, който често осъжда себе си, омаловажава личността си, успехите си, обикновено не е щастлив от живота си, смята, че всичко му се случва трудно. 

Свързани статии

5. Не пускате миналото

Миналото си е минало и с хубавите и лошите спомени и то трябва да си остане зад нас. Продължаването на това да се връщаме назад, търсейки отговори, ровейки в болезнени за нас ситуации, тъжейки по хубави мигове, ни кара да усещаме живота си тук и сега труден. 

Когато мислите за миналото са редки, не водят до повторна травматизация и ние лесно продължаваме напред, сбъдвайки нови цели, тогава това не е проблем. Но когато прекарваме години в мъчително разглеждане на минали събития, без да намираме път напред, тогава това ни обрича на нещастие. 

Свързани статии

Свързани статии

Коментирай
Здраве и красота
Свободно време