6 признака, че сте перфекционист до болка

Знаците, че се стараете да изпипвате всичко до съвършенство и защо не трябва

28.04.2025г. / 11 30ч.
Илияна Николова
Постоянно премисляте за всичко. Снимка: istock

Постоянно премисляте за всичко. Снимка: istock

Перфекционизмът е черта от характера, която се проявява не само в работата, но и в личния живот. Перфекционистите са готови на всичко, за да постигнат възможно най-доброто във всяко начинание, с което се заемат. Те притежават някои общи черти от характера, които издават склонността им към перфекционизъм. 

Кои са 6-те основни признака на перфекционистите? 

1. Те имат склонността да отлагат. 

Отлагането е обща черта на перфекционистите. Те предпочитат да са абсолютно сигурни, че ще се справят с нещо по възможно най-добрия начин, преди да предприемат крачка. Понякога това им изиграва лоша шега, защото пропускат възможности и изчакват излишно, вместо да рискуват и да поемат по неизвестен път, предизвиквайки възможностите си. Но перфекционистите са устроени така, че предпочитат да изпипат всеки детайл и да са сигурни във възможностите, знанията и методите си. Тайно се надяват на успех и перфектност с този подход. 

Свързани статии

2. Постоянно премислят всичко. 

Перфекционистите са склонни да се връщат назад постоянно и да премислят събитията, действията си, вероятните крайни резултати, ако бяха действали по друг начин. Това в повечето случаи им внася изключително напрежение, стрес, дори тревожност. Губенето на време в премисляне и пресмятане е излишно, ако е прекомерно и постоянно.

Според проучване от 2021 година, цитирано от yourtango.com, постоянното премисляне на детайли от миналото може да доведе до парализа, свързана с невъзможност за взимане на крайно решение. Това причинява забавяне в собственото развитие независимо в каква област от живота. 

3. Перфекционистите се чувстват така, сякаш не са достатъчно добри. 

Перфекционистите никога не са доволни от себе си. Винаги намират причини и поводи да се осъждат и да искат повече от себе си. Това внася още повече стрес и напрежение, които вредят на емоционалното, здравословното състояние, просперитета и развитието в различни области на живота.

Склонността към вглеждане в собствените си грешки и недостатъци всъщност е лош съветник, който дърпа перфекционистите назад или им пречи да постигнат реалните си цели вместо обратното, както те се надяват. 

4. Изпитват постоянен стрес и тревожност на работа и вкъщи. 

Недоволството от самите себе си и убеждението, че могат да се справят по-добре кара перфекционистите да се чувстват постоянно напрегнати. Стресът се натрупва в работата им причинявайки неорганизираност, неспособност за навременно справяне със задачите, забавен прогрес и израстване. Същото се пренася и вкъщи.

Перфекционистите обикновено имат стриктна представа за подредбата на дома, за разпределението на задачите между всички вкъщи, точното изпълнение на отговорностите. Когато нещо не се случва по техния начин, те се напрягат и стават нервни. 

Свързани статии

5. Перфекционистите имат негативна самооценка. 

Перфекционистите не са доволни от себе си, защото добре познават способностите си. Знаят, че винаги могат повече и по-добре, което ги кара всъщност да стоят на едно и също място за дълъг период от време. Страхът от провал е водеща сила в тяхната логика и натюрел, което всъщност причинява успеха и прогреса, който перфекционистите така желаят.

Крайният резултат от това постоянно подлагане на съмнение на собствените качества и умения причинява ниско самочувствие, ниска самооценка, примиряване с по-малко, отколкото перфекционистите заслужават в професионален и личен план. 

6. Критични са към себе си и към другите. 

Заради вечното си недоволство перфекционистите са склонни към постоянна критика както към себе си, така и към другите. Те имат високи очаквания, изискват много, недоволни са от резултатите, защото знаят, че могат повече. Именно това ги подтиква да изискват същото и от останалите в живота си. Тази черта от характера отново води до сериозна депресия, стрес, тревожност и безпокойство.

Ниското самочувствие може да се задълбочи и да причини сериозна тенденция в нагласите към себе си и другите, водеща към недоверие, отблъскване, осъждане, отчуждение.  

Свързани статии

Коментирай