Да противопоставим на икономическата криза изкуството от Полша за декември 2008 г.

03.12.2008г. / 10 20ч.
Аз жената
Да противопоставим на икономическата криза изкуството от Полша за декември 2008 г.

В забързаното време, на фона на така популяризираната от повечето медии глобална икономическа криза, животът си върви, хората си гледат работата. Някои пишат и говорят за криза, други за възход, трети творят изкуство... И може би сега е моментът напук на кризата, която за нас, българите, не е нищо ново, да отделим време за изкуството, възползвайки се от предложенията на Полския културен институт за декември 2008 г.

3, сряда
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
Спектакъл наТестостерон” на Анджей Сарамонович
Превод – Йоанна Попова, реж. Пламен Панев. Участват: Филип Трифонов, Малин Кръстев, Захари Бахаров, Герасим Георгиев, Добрин Досев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.
Билети в касата на Сатиричния театър

А ето и малко на полски, за да видим колко сме всъщност близки: :-)
5, piatek
godz. 18.00, Borisowa gradina, Restauracja “Weselo selo”, Sofia
Tradycyjne spotkanie bulgarskich absolwentow uczelni polskich.
Wstep tylko na imienne zaproszenia.

15, понеделник
18 ч., Гранд хотел “София”
Участие на Полския институт съвместно с Представителството на Европейската комисия в България, Министерството на културата на Република България и Сдружението на готвачите в Европа “Евроток”
Вечер на националната кулинария
Една от проявите, с които в България се закрива официалната програма по отбелязване Европейската година на междукултурния диалог. Със съвместни усилия посолства и културни институти, представени в София, ще “изградят една обща къща на националната кулинария”.

16, вторник
18.00 ч., Галерия на Полския институт
Откриване на изложба живописДва свята” на Ивайла Живкова от Полша с участието на авторката.
Кратка музикална програма в изпълнение на проф. Стойка Миланова, цигулка и Ростислав Йовчев, пиано.
Ивайла Живкова (Ivayla Ziwkowa) е родена в София. Тук завършва художествен текстил и започва творческата си дейност в областта на текстила и модния дизайн. В началото на 90-те години на миналия век, благодарение на сътрудничеството със софийското списание “Ритъм” уникалните й облекла са показани в модно ревю, а част от моделите – внедрени в производство.
През 1996 г. художничката заминава за Полша. Тук се раждат нейните цикли – пейзажи с ветроходни мотиви “Лятна шега”, които художничката представя в самостоятелна изложба през 1999 г.; “Моят дом” – сюжетите са почерпени от историята на родния край и православните традиции. В същия период се ражда и нейният уникален текстил. Скоро след това Ивайла Живкова се съсредоточава върху живописта.
От размислите на артистката за нейните духовни състояния се ражда живописният цикъл “Портрет на жена” (2001 г.). Постепенно жената на Ивайла става все по-идеализирана и тайнствена. Стройна и лека, притежаваща ангелски крила, тя се облагородява, като се издига над ежедневието към нематериалния свят. В най-новите картини по-ранните представи на художничката приемат нови форми, много ясно се проявява тенденцията за синтез, изпъкват фактури и колажи, подсилващи драматизма на посланието.
Художничката има 19 самостоятелни изложби в Полша, участия в редица общи художествени изложби и авторски ревюта на уникални модели.
Изложбата продължава до 8 януари 2009 г.

18, четвъртък
19.00 ч., НДК, Зала 1
Посолство на Република Полша в София и Полски институт в София
90 години от установяването на дипломатически отношения между Република Полша и Република България
Под почетния патронаж на министъра на външните работи на Република Полша Радослав Шикорски и зам. министър-председателя и министър на външните работи на Република България Ивайло Калфин
Концерт на Ансамбъла за песни и танциШльонск
Пътят към постигнатия успех на Ансамбъла за песни и танци “Шльонск” (Zespol Piesni i Tanca Slask – www.zespolslask.pl) започва преди 55 години – на 1 юли 1953 година. Като вземем предвид богатия репертоар, безбройните награди и над 120 изнасяни годишно концерти, разбираме колко много е работил ансамбълът, за да продължава многогодишния стремеж към перфекционизъм и най-високо майсторство.
Ансамбълът за песни и танци “Шльонск” е творчески колектив с огромни изпълнителски възможности. Ансамбълът се състои от над сто изпълнители – хор, балет и оркестър, които представят многообразието на шльонската култура на фона на наследството от други райони на Полша. Високото художествено равнище на ансамбъла му донася признание в цял свят, многобройни награди и почетни грамоти. “Шльонск” е посетил 44 страни на пет континента. Ансамбълът е изнесъл почти 6 хиляди концерта пред 20 милиона зрители. Понастоящем репертоарът на Ансамбъла включва мащабни концерти, представящи пъстра и динамична панорама на фолклора от всички региони на Полша, ефектни образователни концерти и представяне на класическа и сакрална музика.
Изпълнителската класа на “Шльонск” получава висока оценка и признание сред други народи и същевременно е чудесна спойка на страната с поляците, разпръснати във всички кътчета на света. “Шльонск” е верен посланик на Полша в света и най-прекрасната й визитна картичка.
Билети в Билетния център на НДК

Весела Коледа и Честита Нова 2009 година

Wesolych Swiat Bozego Narodzenia
Szczesliwego Nowego Roku

Ви пожелават Директорът на Полския институт в София Анна Тренда и служителите

Полският институт в София поднася своите извинения на г-жа Боряна Пунчева за допуснатата в ноемврийската програма грешка. Тя е директор на Българския културен институт във Варшава от септември 2001 до края на 2007 г.

* * *

Класика, джаз, изложби и още изкуство през декември от Унгарския културен институт

Коментирай