Къде празнувахме Коледа и Нова година?

02.01.2009г. / 12 12ч.
Вергиния Генова
Къде празнувахме Коледа и Нова година?

Посрещнахме и тези светли и прекрасни празници. Честитихме си Рождество Христово, дочакахме Дядо Коледа и отворихме шампанското за Новата 2009 година. За една седмица забравихме проблемите, загърбихме задачите и се отдадохме на заслужена почивка. Колкото и да мърморят икономистите, че народът не трябва да почива толкова много, народът се радваше пълноценно на глътката свобода и на възможността да се почувства добре – да похарчи някой лев за близките си, да си купи повече храна, както се казва, да си отпусне колана.

Българите са нация, която е доказала, че може да оцелява в постоянна и дълготрайна криза и затова както се казва – икономистите си лъскат имиджа, народа си пие ракийката – та било тя и незаконно произведена. Общо взето формулата на непукизма се оказва животоспасяваща за нашата нация. Каквото ще да става, важното е да се приберем живи и здрави у дома. Може би заради това и цели 73, 8% от участвалите в нашата анкета предпочитат да изкарат празниците у дома, със семейството си.

Ще кажете – заради кризата. Не, по-скоро заради традиционализма. Хората, които имат многолюдни семейства със сигурност харчат поне толкова пари по празниците, за да са всички у дома, колкото ако бяха отишли на хотел.

И дори да наблюдаваме в новото време разчупване на модела на патриархалното семейство, все още традицията е силна, особено по празниците – да бъдем всички заедно. Затова и онези, които нямат свой дом и свое семейство преживяват тези празници по-тежко.

И може би именно поради тази причина по това време ние се сещаме за онези, на които тези дадености – като дом и семейство им липсват по дефолт и се мъчим някак си да ги компенсираме – поне с един ес-ем-ес.

Но не всички предпочитат домашната обстановка.
На хотел в България са избрали да бъдат 5, 1% от анкетираните. Не е голям процентът, но пък е добър начин да избягаш от познатото и да си починеш – да не готвиш, да не чистиш и да не миеш по празниците.

Почти толкова от читателите пък са избрали (4,73 %) по празниците да отидат в чужбина – било то в някоя близка съседна страна, било на по-скъпо и екзотично пътуване. Но ако човек има достатъчно финанси и свобода, добре е да поскита по света и да види кой как празнува Новогодишните празници. Особено ако няма много близки и роднини, с които да се събере, пътуването в чужбина по празниците е идеално решение да избягаш от българския модел и от самотата.

16, 37% са решили в последния момент какво да изберат. Най-вероятно това са мобилната група от млади хора, които решават да отидат там, където е по-весело, където е по-щур купонът. Много от младите хора избират на Нова година няколко часа да празнуват с роднините и след това с приятели, затова и проблемът с такситата се изостря по празниците – иска ни се да сме на няколко места едновременно и да кажем на всеки наздраве с шампанско в ръка. И да излезем на вън да погърмим с фойерверки.

Сигурна съм, че не би се получила по-красива заря, ако беше организирана. Сега всеки се стреми над неговата къща или блок небето да разцъфти в най-фееричните цветове и канонадата не спира поне половин час.

А пък някои празнуват в Интернет – седят си кротко у дома с чаша червено вино в ръка и поздравяват ли, поздравяват целия свят от своите блогове, по форуми и чатове. Така на тях не им трябват нито таксита, нито хотели – просто светът се смалява и когато желанието да поздравяваш и пожелаваш добри неща изригне в Новогодишната нощ, просто сядаш пред клавиатурата и пишеш – едно добро пожелание, една добра дума и вече имаме повече надежда за 2009-та година:

Да ни е честита и плодородна! Да сме по-здрави, да сме по-добри, да сме по-трудолюбиви и по-богати, да сме по-оптимистични и по-сърцати!!!

Честита ви 2009-та година!

* * *

Въпроси към Новата година!!!

Коментирай