БлуЛинк, експерти от неправителствени организации и от Държавната агенция по горите (ДАГ) представиха пилотния проект, който е първата работеща стъпка за ефективен контрол на граждани и администрация върху нарушенията в горите.
Системата на адрес: www.spasigorata.net работи от средата на юли. Свидетелите на незаконни сечи подават информация за нарушението, попълвайки я в сайта или я изпращат с sms. Сигналът се предоставя на партньорски организации и на горската администрация, а резултатът от съвместната им проверка се публикува на Спаси гората, което осигурява прозрачност на целия процес.
Според гражданските и правителствени експерти, платформата е свидетелство за първите реални стъпки за ограничаване на огромните злоупотреби в системата на горите. Константин Дичев от Зелени Балкани заяви, че по време на управлението на последните две правителства годишно загубите от незаконна сеч са били от 50 до 200 млн. лева и въпреки стотиците доказани сигнали, държавата не е направила нищо за прекратяване на престъпленията.
Представителите на ДАГ, Николай Пиронков и Екатерина Попова, подчертаха, че структурата им разчита все повече на гражданското участие, неправителствените организации и медиите. За тази цел освен участието в Спаси гората, ДАГ отново пуска “горещ телефон” и ежемесечно провежда срещи с неправителствени организации.
На пресконференцията стана ясно и че се подготвя онлайн регистър на сечите, който ще описва детайлно всеки случай – параметрите и вида на сечта, кога и къде се извършва. Идеята е тази информация също да е максимално достъпна и актуална. Така ще е ясно дали има разрешение да се сече, какви дървета ще бъдат премахвани, в какъв периметър.
БлуЛинк ще продължи развитието и усъвършенстването на системата. Целта е тя да се разшири и да обхване и други сериозни проблеми като бракониерство и пожари.
* * *
Нова еко инициатива ще спасява българските гори
Замени, изсечи, застрои!