През първия месец на новата 2010 година програмата на Унгарския културен институт не е с много на брой събития, но пък за сметка на това започва с новогодишен органов концерт в два града. Ето и подробностите:
8, петък, 18.00 часа Пазарджик – Концертна зала “Маестро Георги Атанасов”
Новогодишен органов концерт на Саболч Самоши
В програмата: творби на Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Бела Барток, Дежьо д\'Анталфи, Золтан Кодай, Саболч Самоши и Шарл Мари Видор
В рамките на “Печ – културна столица на Европа.
Унгарският органист ще изнесе концерт в Концертна зала “Маестро Георги Атанасов” по покана на Община Пазарджик и със съдействието на Унгарския културен институт.
10, неделя, 19.00 часа София – Зала България (ул. Аксаков 1)
Новогодишен органов концерт на Саболч Самоши
В програмата: творби на Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Бела Барток, Дежьо д\'Анталфи, Ференц Лист, Жолт Гардони, Золтан Кодай, Саболч Самоши и Шарл Мари Видор
В рамките на “Печ – културна столица на Европа.
Вход свободен!
39-годишният органист – който между другото има и диплома по математика – е смятан за един от обновителите на църковно-музикалния живот на град Печ, Унгария. От 1994 г. е органист на катедралата в Печ и ръководител на нейния хор. Учил е църковна музика и орган в Сегед, Будапеща и Грац. Завършва образованието си с отличие.
Саболч Самоши редовно изнася концерти в Унгария и чужбина, често с оркестъра на Панонската Филхармония, но също така и със саксофониста Ласло Деш, със Зигмунд Гровен (устна хармоника), а концертът му със световно известната народна певица Марта Шебещьен (Английският пациент) предизвиква истински фурор в Унгария.
Новогодишният органов концерт се организира от Унгарския културен институт съвместно с Дирекция “Култура” на Столична община.
4-21 януари Унгарски културен институт
Фотоизложба на Жолт Сабоки “Унгарски крепости”
Според твореца истинското място на фотографията е на изложби или в албуми, в по-широк контекст, в който се формира обща картина, и вече става дума не за отделни изображения, а по-скоро за светоглед. Сабоки въвежда в Унгария жанра на книга, писана със светлина и образи. От 18-те му албуми една от най-успешните му работи е “Българските манастири” (1983).
На територията на Унгарското кралство са построени повече от петстотин крепости – отчасти върху антични и ранно-средновековни основи. Много от тях са изградени след голямото монголско нашествие през ХIII век, но по-късните епохи значително ги променят, докато след приключването на войните с турците и австрийците от ХVIII век идва времето на тяхната бавна разруха. Изложбата “Унгарски крепости” ни дава възможност да вкусим от това огромно културно-историческо богатство.
22, петък, 18.00 часа Унгарски културен институт
Откриване на изложбата “Мигове от природата”
По повод Деня на унгарската култура
Изложба на Съюза на унгарските фотографи на природа и на Галерия НатурАрт
Изложбата представя подбор от най-красивите и успешни творби на именити унгарски фотографи на природата, посетителите ще видят фотоси спечелили награди на един от най-престижните фотографски конкурси в света, фотографии, които превръщат във вълшебство редки и чудни мигове от природата.
Понякога и ние самите се изненадваме колко красота е скрита в обкръжаващия ни свят. Много често ние дори не забелязваме дребните чудеса, простичките вълшебства на природата. Изложбата “Мигове от природата” ще ни покаже какви съкровища крият флората и фауната на Земята.
Изложбата ще продължи до 23 февруари.
* * *
Промяната започва от действието, казва “Малка книга за реалността”