При всяко заболяване, в това число и при епилепсия, знаем, че е добре да се спазва диетичен режим и режим на физическата активност. Като майка споделям тези ценни съвети, които съм получила от един софийски лекар невролог-физиолог.
\n1. Избягвайте пресолената храна – това означава минимално чипсове, солена риба и солено сирене. Клетките (включително мозъчните клетки) набъбват от солта и стават по-лесно възбудими. Следователно много по-вероятно е да се случи епилептичен пристъп.
\n2. Паралелно с медикаментите е добре детето да приема и витамин B 6 за по-добра усвояемост на лекарствата. За дозата попитайте вашия лекуващ невролог.
\n3. Опасна е ваксинацията против тетанус. Може да се получи нежелана реакция. Отново попитайте вашия невролог.
\n4. При ухапване от кърлеж, буболечката трябва да се извади не по-късно от 24 часа, защото може да има опасни последици. Отново попитайте вашия невролог.
\n5. Осигурете на детето ниска възглавница.
\n6. Спалното помещение трябва да бъде хладно, включително и през зимата.
\n7. Забравете горещия душ и вана. Топлите и горещи минерални басейни не са препоръчителни, освен за съвсем кратък престой.
\n8. Стоенето пред компютъра и телевизора не трябва да надвишава 2 часа на ден на три серии.
\n9. В летните жеги излизайте само с шапка на главата. Забравете почивката на море през най-топлите месеци. Вместо това планирайте май и септември.
10. Не се препоръчва гледането на заря, пребиваването в детски клуб/дискотека, където е тъмно и има мигащи светлини.
11. При пътуване с лека кола/автобус направете всичко възможно да ограничите гледането през прозореца. Сменяването на гледките, светлините и сенките силно стимулират мозъка и е много вероятно след пътуването детето да получи епилептичен пристъп. Снабдете се с превръзка за пътуване за очите, дръпнете пердето на прозореца или поставете сенници на автомобила.
Мили майки, знам, че не всички лекари ще са съгласни с горните съвети, но смятам, че е добре да бъдем максимално информирани кое може да навреди при диагноза „Епилепсия“. Потърсете консултация и с невролог-физиолог.
Прочетете още: