Снимка: Reuters
Много деца не искат и да видят лук в супата или в кюфтето. По-капризните дори отказват да ядат, когато видят малко бяло-прозрачно късче. Не толкова заради лютивия вкус, защото лукът леко люти само в суров вид, а „Защото така!“ – любимият детски израз.
Защо готвим с лук?
Лукът съдържа витамините A, B1, B2, PP, C, а също и калий, калций, фосфор, фитонциди, фолиева киселина, глюкоза, захароза, фруктоза, малтоза. Всичко това го прави пълноценен продукт за всекидневната ни храна.
Лукът е важна част от много рецепти, защото придава специфичен вкус и аромат, споява съставките (например в кюфтетата) или е основен продукт (лучена баница, френска лучена супа, яхния, кавърма).
Как да постъпи мама, така че едновременно да угоди на детето, но и да го нахрани качествено?
1. Не се карайте на детето, че не иска да яде лучената манджа. Така ще предизвикате отвращение към храната за цял живот.
2. Настържете лука на ситното ренде и той няма да се забелязва.
3. Изстискайте го през изстисквачката за чесън и използвайте само сока.
4. Купете лук на прах и гответе с него. В специализираните магазини за насипни подправки се продава лук на прах, гранули и на по-големи люспи.
5. Избирате/измисляте ваши семейни рецепти без лук и чакате омразата към него да отмине с възрастта.
Освен с прегръдки, целувки и подаръци, с храната всекидневно показваме на близките си, че ги обичаме. Затова сядането на трапезата трябва да бъде време на умиротворение, на споделено удоволствие от вкусното ядене и радост от това, че сме заедно и че се грижим един за друг. Е може ли една глава лук да развали всичко това?