Снимка: Sxc.hu
Уважение и любов към храната, семейството, труда на другия – всичко това започва от масата. Ние, порасналите хора, знаем колко е важно членовете на семейството да сядат заедно на трапезата за вечеря. Да споделим половин или един час от времето си с най-близките си; да уважим труда на домакинята, която се е постарала да приготви нещо вкусно; да споделим успехите и несполуките си от изминалия ден – всичко това ще ни отпусне и физически и психически.
Малко са обаче семействата, които спазват тази традиция днес. Всички тичаме по задачи, водим децата на курсове по езици, по музика, на тренировки. Това отнема голяма част от следобеда. После – домашни, уроци за училище и всеки хапва, когато му е удобно, а често даже на крак. И ето, че пропускаме най-подходящия момент да научим малкото си дете на правилните маниери на хранене. Както и всичко останало, детето научава етикета на хранене от примера, който ние му даваме. А как да стане, ако не на семейната вечеря? Е, имаме и още един шанс – в неделя на обяд.
За начало пригответе масата като за гости – покривка, салфетки, порцеланови чинии, а ако децата не са съвсем малки, можете да им дадете дори стъклени чаши. Урокът по добри маниери ще бъде усвоен от тях още по-успешно, ако вмъкнете в него и малко забавление – ако им правите само забележки със строг и назидателен тон много бързо ще изгубите вниманието им. Можете например да им покажете различни интересни начини на сгъване на салфетките.
Ето с кои правила трябва да започнем:
Сами ще прецените доколко децата са пораснали, за да усвоят тези правила. Бъдете упорити и търпеливи – за изграждането на трайни навици се иска време. Етикетът включва и много други, но – всяко нещо с времето си. Намерете подходящите думи и начин да поднесете тези най-основни правила разбираемо и естествено, разчитайте на личния си пример. Той е „най-заразителен“. Пък в крайна сметка току-виж се наложило да перете покривката по-нарядко!