Снимка: Reuters
Три четвърти от децата приемат повече калории, отколкото са им нужни, а това повишава риска от затлъстяване в зряла възраст, сочи изследване на британски учени. Количеството на калориите, необходими на детето, зависят от възрастта, активността му и скоростта на растеж.
Средно бебетата до 6 месеца трябва да приемат не повече от 600 калории на ден, а от 6 до 12-месечна възраст – не повече от 750 калории. На практика се получава така, че 75 % от малките деца приемат с около 100 калории дневно повече, пише Meddaily.
Проблемът е свързан най-вече с калоричното детско пюре. В риск са и бебетата, които не се кърмят, а се хранят с по-калорична от майчиното мляко храна. Причината е, че когато бебето суче, то престава да яде, когато се насити, а когато се храни с шише, то трябва да изпие цялото съдържание.
С времето децата се научават да искат още храна и майките им дават – все повече и често нездравословна. В резултат на това бебетата на адаптирано мляко до края на първата си годинка прибавят към теглото си допълнителни 500 г.
Тенденцията продължава и в детската градина, когато децата излизат сутрин от вкъщи с шоколадови десерти, бонбони и чипсове в джобчето, което също е една от причините за наднормено тегло в по-късна възраст.