Рязка смяна в настроенията, чувства на отчаяние, страх, самота и безсилие понякога съпровождат голяма част от жените, станали майки за първи път в живота си. Усетите ли подобни емоции, не бива да се паникьосвате, че не обичате детето си, а най-добре споделете с ваш близък, съпругът ви, майка ви или добра приятелка. Би било много полезно, ако се консултирате и с психолог относно тези състояния.
Кога се появява следродилната депресия?
Най-често тя се появява от 4-5 ден след раждането. Първоначалната радост и възбуда от уникалното преживяване да станете майка постепенно отстъпват на неволен и безпричинен страх, раздразнителност, които ви притесняват още повече. Продължителността на нетипичните за вас настроения могат да продължат от няколко минути до няколко часа на ден.
Симптомите на депресията:
- Безпричинно желание да плачете
- Нетърпение
- Тревога, безпокойство
- Безсъние
- Безпричинна тъга
- Смяна в настроенията
- Слаба концентрация
- Избухливост
- Умора, изтощение
Защо се появява следродилната депресия?
За момента няма точно обяснение от медицинските специалисти какво я причинява. Едно от предположенията е, че се дължи на смяната на хормоните, които преобладават, докато жената е бременна и които биват изместени от по-високи нива на други хормони след раждането.
Психологическите фактори също не са за подценяване, тъй като една жена, ставайки майка за първи път, се чувства много по-объркана, разсеяна, притеснена от липсата на опит, в сравнение с жена, която ражда за втори или следващ път.
Как да си помогнете?
- Говорете с близък човек, споделете му чувствата и притесненията си. Помолете близките ви да ви помагат по-активно в отглеждането на детето, поне докато се усетите по-стабилна емоционално.
- Поплачете си, ако чувствате желание. Сълзите ще ви облекчат.
- Хранете се здравословно и балансирано. Повече пресни плодове и зеленчуци, никакви вредни въглехидрати и захари. Пийте вода, за да сте добре хидратирана и свежа. Очакват ви не малко безсънни нощи.
- Водете си дневник на всички тези нови усещания по часове. Набележете някаква тенденция в кои моменти се появяват тези чувства - дали когато сте сама с бебето или пък точно обратното, когато около вас има други хора и това ви изнервя.
- Не се надценявайте, а бъдете реалист. Много майки вярват, че ще бъдат перфектни родители и искрено го желаят. Няма лошо в това да сте максималист, но е добре и да стъпите здраво на земята. В първите седмици от живота ви с бебето ще усетите как с всеки ден вашият ритъм се променя ли, променя. И това ще бъде само за хубаво, защото вече сте майка, и това е най-прекрасната емоция на света. Да, придружена е от много страхове, тревоги, притеснения, но и дава радост, която никой друг не може да изпита, освен вас. Защото това е вашето дете и то има нужда от един добре балансиран и хармоничен родител. Това сте вие.