Снимка: Sxc.hu
Вчера, 9 октомври 2013 г., Комисията за защита от дискриминация (КЗД) отхвърли иска на майките с надвзетите майчински и прехвърли топката към Министерския съвет и Народното събрание. Оттам се произнесоха с препоръка двете институции да прецизират текстовете си и да определят какво е детско заведение и детска ясла.
Процедурата обаче е тромава, а и депутатите трябва да направят нещата така, че текстовете да влязат със задна дата. А другата възможност е борба в съда.
Майките обявиха, че продължават битката като обжалват.
Биляна Панчева, една от потърпевшите, благодари на Николай Бареков и екипа му, за това, че активно се включиха в решаването на проблема им. Според нея решението на Комисията е дискриминационно. „Първото решение се бави повече от една година и излезе в средата на 2011-та, след това то трябваше да бъде разгледано отново, но заради смяна на състава на комисията се забави. Така нещата бяха задвижени едва в началото на март 2013 г., а срокът за отговор е 14 дни. Ние разбрахме какво е решението едва вчера. КЗД е преценила, че няма дискриминация, а според нас и според текста в закона, такава има. Така че няма как да си мислим нещо по-различно, освен това, че има дискриминация“, коментира Биляна Панчева. Според нея текстът, че майките на деца, посещаващи ясли не могат да ползват обезщетението си е вкаран в закона едва през 2011 г., а на тях им се искат пари, дадени преди това. Тя лично се чувства дискриминирана, защото държавата й казва, че след като не е работила и записала детето си на ясла, няма възможност да получава майчински, а същото не важи за жена, която се е върнала на работа.
Телевизионното предаване „България без цензура“ и лично Николай Бареков се ангажират да наемат адвокат, който да защитава българските майки, част от които са със запорирани сметки заради т. нар. „надвзети“ майчински.