Никне ни първото зъбче

31.03.2006г. / 22 33ч.
Аз жената
Никне ни първото зъбче

Прекрасно е когато в детската усмивка грейне първото зъбче. Обикновено наближи ли седмият месец се показва. Разбира се това не е правило и феята на зъбчетата може да ви посети много по-късно, например към десетия – дванайсетия месец, а не е изключено и да е по-рано. Педиатърката на моята дъщеря спомена, че в своята практика е имала случай когато на бебенце е поникнало първото зъбче малко преди 40-я ден. Това е много рядък случай, който не е повод за притеснение.

Поникването на зъбите се обуславя от наследствените особености – ако вие или съпругът ви сте имали ранна или късна поява на зъби, най-вероятно е същото да се повтори и при вашия мъник. Също така забавяне на растежа, може да се наблюдава, ако детето има сериозни проблеми със здравето.

Общо временните зъби са 20 на брой – по 10 на всяка челюст (резци – 4бр., кучешки 2бр. и кътници 4бр.). Обикновено първи си проправят път централните резци на долната челюст и след тях се появяват същите на горната челюст. Не след дълго идва ред на страничните резци. Първите кътници може да очаквате на около годинка. След това се нареждат кучешките зъби и накрая вторите кътници. Предполага се, че на две годинки и половина детето има пълен комплект млечни зъби. Разбира се има и множество варианти за реда на пробиване, а има и редки случаи, в които някой зъб или чифт зъби изобщо не пробива. При патологична бременност или усложнения по време на раждането може да има отклонения в пробива на зъбите.
Също така е възможно млечните зъби да се разполагат асиметрично, което в практиката се случва нерядко. Родителите не бива да се притесняват, защото в повечето случаи подобен пробив се счита за нормален. Ако зъбите на детето ви са леко разместени, в резултат на дъвчене не след дълго ще застанат в правилна позиция.
Още през третия месец на бременността започва залагането на зародишите на млечните зъби. Тогава е много важен приемът на витамини D, C, A и E и минерали – калций, фосфор и флуор.

Пробивът на зъбче се обуславя от наличието на твърда подутина върху венеца. След няколко дни мястото изтънява и зъбчето прорязва венеца, като по този начин се установява в устната кухина.
Болката е най-неприятният спътник по пътя на израстване на всяко зъбче. Тя е най-силна при появата на първите зъбчета.

През това време се наблюдават някои съпровождащи характерни симптоми – повишено слюнкоотделяне, което е причина за наличието на обрив по брадичката или на лицето, силна възбуда, хапане, раздразнителност, липса на апетит. Също така може да наблюдавате разстройство, повишена температура, безсъние, подръпване на ушите и др.

Всеки родител знае как още месеци преди да се види първото бисерче лигите потичат. Обикновено това се случва някъде от десетата седмица до третия – четвъртия месец. При някои “кранчето” е по-силно пуснато от колкото при други бебета. Тогава бебетата слагат най-различни неща в устата си, с които облекчават болката. Слюнкоотделянето се засилва, в резултат на което около брадичката се образува обрив. Хубаво е често да избърсвате засегнатото място. Възможно е също така голямото количество слюнка да е причина да чуете детето да кашля или да се дави. Знайте, че бебетата открият ли как могат да привлекат внимание чрез кашлицата те започват да я усъвършенстват, което не бива да е повод за притеснение, ако няма други симптоми на простуда или вирусно заболяване.
От известно време забелязвате силна възбуда във вашето дете. Неведнъж от весело и общително то се превръща в нервно и раздразнително. Колкото малкото остро зъбче напредва в бебешкото венче, толкова по-силна болка изпитват малчуганите, толкова и по-раздразнителни стават. От лакомото хранене по време на обед вече няма и следа. То се е превърнало в малък капризен човек, чиито апетит е видимо намален. Ако бебето е още на млечна храна то в началото жадно започва да суче, но скоро се отдръпва разревано. Причина е сученето, което предизвиква болезнено усещане във венците. Това са трудни моменти за майката и малкото бебче, които траят при някои седмици наред, а при други преминават само за ден-два. Ако детето е в период на захранване, нищо чудно за известно време да отхвърли пюретата, но не се притеснявайте, защото нужните му хранителни вещества може да си набави все още от кърмата или адаптираното мляко. Може да се обадите на своя лекар само в случай, че детето откаже да яде няколко поредни хранения.
В този период разстройството и леко повишената температура са нещо напълно нормално, макар не всички лекари да споделят това мнение. Много майки, включително и аз забелязват, че наличието на температура не по-висока от 38º С и разстройство са предвестници на появата на поредното зъбче. Лекарите може би уместно не успокояват майките, че двата признака са симптоми на зъбния растеж, защото трябва стриктно да се следят стомашно-чревните проблеми и високата температура, за да не продължат във времето и да се задълбочат. Много често никненето на зъби провокира спад в имунната система на детето. В този период детето е много податливо на вирусни инфекции и родителите трябва да бъдат внимателни.
Безсънието се наблюдава най-често, когато започне появата на първите 4 кътника. Най-често това е около година и половина. От болките във венеца детето все по-трудно заспива самичко и все по-често се буди нощем. За да успокоят детето, често родителите дават вода или мляко и така провокират старите навици. Трудно е да се каже кое е най-правилно в такива напрегнати моменти, но не тичайте веднага към шишето или чашата. Първите няколко минути е добре да оставите детето самичко и да се надявате бързо да премине болката и то да се успокои. Ако прецените, че единствено с шишето може да успокоите разстроеното бебе, дайте му го в креватчето без да го вдигате. Колкото по-малко се разбужда, толкова по-лесно ще заспи. Най-добре е да му дадете само вода. Когато пробият първите зъбки храненето с мляко през нощта трябва да се преустанови.
Много често ставате свидетел на това как детето опипва ушите си и започва да ги дърпа. Ако това не се дължи на ушна инфекция, тези странни движения са продиктувани от болката във венците, която се е разпространила към ушите и бузите. В такива случаи децата освен да подръпват ушите си, търкат и бузите.

Има много домашни лекове за облекчаване на болката – гумена играчка, кубче лед, студен плод за смучене, пръстът на мама или татко и др. Най-голям ефект има дъвченето. Оказвайки натиск на венците, то облекчава болката. Още по-хубаво е, когато предмета, който дъвче детето е студен. Други предпочитат да им правят масаж на венците посредством пръста на мама или тате. В аптеките продават различни орални медикаменти, като специални гелове и хапчета, които се взимат само по предписание на лекаря.

Никненето на първите зъби почти винаги е труден период и изпитание за младите родители и невръстното детенце. Въоръжете се с търпение и както са казали старите хора “всяко чудо за три дни”.

Грижи за първите зъби

Зъбчетата на малкото дете

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
severina ( преди 12 години )
moqta da6teri4ka be6e na 6 meseca kogato izkara 2zab4eta i na 8 meseca i polovina drugite 2 zab4eta ot gore i sega napravihme 9meseca i sme vlqzli vav 10mesec i mai skoro o4akvame drugi
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
valia ( преди 12 години )
moeto momi4ence ve4e navar6i 1g i 3mes i nqma o6te nito edno z1b4e i se mnogo pritesnqvam ako nqkoi znae na kakvo se dalji pi6ete mi
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
zoia ( преди 12 години )
moeto mishle e na 7 meseca dva dena biahme s temperatura nad 38.5 prez no6ta digna 39.7 lekarkata kaza 4e ni mu4at gornite zybki i 4e e nastinal az nevijdam da se pokazva zyb4e vse o6te i se pretisniavam
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Вероника ( преди 12 години )
на моето дете му поникнаха почти едновременно горните 2 резеца в средата, но има голямо разстояние между тях.Дали ще се съберат след време или след поникването на другите зъбки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
д-р Л. Петрова ( преди 12 години )
Скъпи майки, не се притеснявайте, дори на 1 годинка не е късно да поникнат зъбки на вашите деца - бъдете търпеливи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Analia ( преди 12 години )
moeto dete e na 11-meseca a o6te nqma zabki mnogo se pretisnqvam kakvo 6te stane
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Kameliq ( преди 12 години )
моето бебче е на 6 м. и 22 дена и от няколко дни е мн неспокоен и има същите симптоми които са изписани по горе.чакаме появата на първото зъбее :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
musinka ( преди 12 години )
moqta da6teri4ka e na 11mes,i o6te nqma zabki.pritesnena sam
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
emilia ( преди 12 години )
ZASHTO NA 1 GODINA PORASNAXA PURVITE ZUBKI NA SINA MI
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Елена ( преди 12 години )
на моето момченце първите две зъбчета му излезнаха в четвъртия месец с всички тези симптоми,сега сме в петия и всичко отново се повтаря само че много по-страшно(започна и да не спи нощем и непрекъснато мрънка),само че аз нещо немога да разбера точно кои зъбки са наред да пробият.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар