Снимка: Sxc.hu
Нощното напикаване при децата е често срещан проблем. Според специалисти обикновено има повече от една причина, която води до него.
Проблеми с пикочния мехур
Пикочният мехур е кух орган разположен в таза. След като той се напълни, урината преминава през него чрез уретера. При повечето деца, засегнати от нощното напикаване, причината е свръхактивен пикочен мехур. Това означава, че мускулите, които контролират органа предизвикват спазми, което води до принудително отделяне на урината.
Прекомерно образуване на урина
Бъбреците са органи, които отстраняват отпадните продукти в кръвта. Те се смесват с водата до получаването на урина и след това преминават към пикочния мехур. Колкото повече течности приема детето, толкова повече урина произвеждат бъбреците.
Затова, ако децата пият повече вода вечерно време е нормално да намокрят леглото през нощта. Напитки като кола, чай или други съдържащи кофеин също могат да стимулират процеса на отделяне на урина. В някои от случаите тялото на детето не произвежда достатъчно количество от хормона вазопресин, който регулира производството на урина.
Дълбок сън
Когато пикочният мехур се напълни с урина, се изпращат сигнали към мозъка. Тези сигнали трябва да подскажат за това детето да стане и да отиде до тоалетна или да седне на гърнето. Въпреки този процес много от децата спят по-дълбоко и мозъкът им не реагира на сигналите, които се изпращат от пикочния мехур.
Също така нервите при някои деца свързани с пикочния мехур може все още да не са достатъчно добре развити. Понякога се случва детето да се събуди нощно време и да иска да отиде до тоалетната, но да изпитва страхове от тъмното, например.
Някои здравословни неразположения
Нощното напикаване може да се дължи и на общото здравословно състояние на детето. Често се среща при заболявания като:
Нощното напикаване може да се дължи и на емоционални проблеми, а някои специалисти смятат, че ген също може да е причина за него. Ако някои от родителите или роднина от първа степен е имал този проблем като дете, е много вероятно то да се наблюдава като състояние и при децата му.
Как да се отнесете към проблема?
Разговаряйте с детето. Нека то усети вашата подкрепа. В такива моменти много деца изпитват срам от това, че са се напишкали в леглото. Бъдете търпеливи. Ако искате да споделите проблема с друг член на семейството, добре е това да не се случва пред децата.
Обяснете на детето, че нощно време когато усети, че му се ходи до тоалетна трябва да стане и ако се страхува от тъмното да ви събуди.
Вечер преди сън задължително детето трябва да отиде до тоалетна. Ако има възможност в часовете преди лягане ограничете напитките, които консумира детето.
Често се случва детето да прекара няколко часа в мокрото легло, което го излага на риск от настинки. Затова, когато вие ставате нощно време до тоалетна, проверявайте дали леглото е сухо.
Обувайте му специални непромокаеми гащички.
Ако нощното напикаване продължи във времето добре е да се обърнете към специалист.