Когато децата са болни

17.10.2006г. / 16 08ч.
Аз жената
Когато децата са болни

В този период на годината чести гости са грипът, вирусите, бактериите, а децата най-лесно се хващат в капана на заразните болести. Когато се появят високата температура, хремата и болното гърло, децата страдат, което автоматично се отразява на родителите. Не е приятно да виждаме болката, която изпитва детето – досадната кашлица, запушеният нос, гаденето, повръщането, умората.

За да реагирате навреме или да не се появят усложнения и настинката да се развие в тежко заболяване е необходимо освен стриктно да спазваме лекарското предписание, но и да обърнем внимание на:

– Често само един поглед ви е необходим, за да разберете, че възпитаникът ви не се чувства добре. За да разсеете притесненията си, доверете се на родителския си инстинкт, като се обадите на лекуващия ви лекар. Дори и в случаите, в които не можете да откриете точната причина, му позвънете.

– Отидете на лекар подготвени. За да добие най-точна представа за заболяването, лекуващият е необходимо да се запознае с цялата информация на заболяването. Как е протекло развитието до този момент – кога за първи път сте забелязали неразположение, какви лекарства и билки сте дали, от кое се повлиява и от кое не и т.н.

– Разкажете също така какво е поведението му, когато си играе, спи и яде. Играе ли си? В добро настроение ли е, или е раздразнително и сънливо? Отхвърля ли някои храни и течности?

– Когато нещо не ви е ясно, попитайте и не се срамувайте да повторите, ако отново не разбирате. Лекарите, стараейки се да ни въведат в проблема или заболяването, ни засипват с медицински термини, в резултат на което очакват да вземем решение.

– Ако вашето дете става много буйно, когато трябва да приеме лекарства, поговорете с лекаря дали не е възможно да ги замени с някои свещички или сироп.

– Повечето лекарства си взаимодействат с различни течности и храни. Обърнете внимание, в листовките пише.

– Не забравяйте да питате кога се очаква подобрение и ако то не настъпи, какво трябва да направите?

– Ако забележите подобрение, не прекратявайте лечението, особено ако става дума за прием на антибиотици.

Коментирай