Не един път сте се будили посред нощ от силният плач на мъника, който е силно разстроен, няма видими симптоми или други фактори, които биха притеснили съня му. Ако това започне да се повтаря често, направете разбор на изминалия ден, изживял ли е някакъв стрес, трудно ли се е успокоил, има ли човек, който го разстройва, дълго време ли е прекарал пред телевизора, само детски програми ли гледа и т.н.
Сънят е отражение на реалността, силно преувеличен от намесата на въображението. Повечето от страховете свързани с ежедневието са се проектирали в сънищата и детето няма покой. Това може да се дължи на смяната на обстановката, нова детегледачка, раздяла с любим човек, прекалено много телевизия или такава, която не е подходяща за деца.
За да разберете кой е виновникът за честите кошмари е необходимо от малко да разговаряте за неговите страхове и фантазии. С течение на времето то ще се научи да се изразява и да разказва за ужасните сънища и вие по-лесно бихте го успокоили, като свържете образите и сюжетите с реалността.
Не позволявайте раздразнението ви от честото ставане да надделее и да оставите впечатление в дребосъка, че няма кой да го разбере. В трудните моменти е важно да чувства вашата любов. Така ще придобие по-голяма увереност в себе си и ще преодолее притесненията. Хубаво е да покажете на детето, че неприятностите са временни и да не отделяте прекалено много внимание на лошите емоции.
Разкажете му за вашите детски кошмари и страхове. Ако го е страх от тъмния килер, в който вярва, че има скрито чудовище, просто отидете с него в мрачното помещение и го уверете с малко и прости думи, че чудовища не съществуват и в килера стои само прахосмукачката и кашони с обувки.