Снимка: istock
Хранителните алергии при малките деца често могат да бъдат предотвратени. Грижата за това имат родителите и най-вече майките, защото с някои практики значително може да се намали риска от възникване на хранителна алергия в детска възраст, както и за в бъдеще.
Кои са най-често срещаните хранителни алергии?
Млякото, яйцата, рибата, ядките, ракообразните и морските дарове са сред най-честите алергени. Много хора имат някоя от тези хранителни алергии. Изследователите не са напълно сигурни защо се появяват и какви са причините за нарастването на случаите на хранителни алергии.
Въпреки това те могат да бъдат редуцирани или поне рискът от тях да се сведе до минимум.
Какво трябва да направите за целта?
Ако все още не сте родили детето си, трябва да знаете, че здравословната хранителна диета е от огромно значение. Яденето на изкуствени и обогатени храни крие риск от задръстване на плода с вредни химикали, намиращи се в готовите пакетирани храни.
За разлика от тях, балансираната диета, която включва важни хранителни елементи, допринася за намаляване риска от хранителни алергии при детето.
Според изследванията, свързани с хранителните алергии, бебетата, които консумират твърди храни, преди да навършат 4 месеца са много по-склонни да развият хранителна алергия в по-късен етап.
Не става дума да кърмите 2-годишно дете, но поне до 1 годинка спокойно можете да давате кърма. Тя е богата на най-важните белтъци и антитела, които ще помогнат на бебето ви да изгради траен широкоспектърен имунитет. Той ще допринесе за намаляване риска от хранителни алергии.
Това е най-трудната задача за една майка, особено в днешния свят, където готовите лакомства са навсякъде. Кроасани, вафли, сладкиши, чипсове и солени залъгалки – всичките тези боклуци се намесват в работата на детския организъм и водят до хранителни алергии и дори до по-сериозни проблеми.
Снимки: iStock