Как да научим детето да се храни самостоятелно

05.03.2003г. / 00 00ч.
Аз жената
Как да научим детето да се храни самостоятелно

С първите дни на детето се появяват и всякакви шишета за хранене.

Но за по-малко от 6 месеца тези шишета трябва да се сменят.
Какво и как да изберем за детето?

За да стане прехода от шишето към приборите за хранене на възрастния човек естествен и плавен, използвайте специална детска посуда. Тя значително ще облекчи детенцето при постепенния преход.

Чашка
На 6-7 месеца вече може да започнете да учите детето да пие от чашка.
Първата чашка задължително трябва да бъде с две дръжки, защото малкото дете не е в състояние да я държи с една ръка.
Най-разпространения модел – чашка с приставка за пиене.
Количеството на сменяемите приставки може да е различно, но обикновено са 4 вида – като биберон с дупки, с по-голяма дупка, с тръбичка като сламка и като обикновена чаша. В началото използвайте тази, която най-много прилича на биберон, така детето няма да се налага да извършва нови гълтателни движения.
Когато детето привикне с новият прибор за пиене, сложете следващата приставка. А тази, която е като сламка е най-удобна при разходки.
За малките експериментатори може да купите и чашки – неваляшки.
Така дори да ги бутнат, чашките са направени така, че лесно се изправят и не успяват да разлеят течността.

Чинийка

При избора на чинийка трябва да се подходи от практична гледна точка. За малкото дете са удобни чинийки с високи краища: да подпира на тях лъжичката и вилицата ще му бъде по-лесно да процедира с храната, не изпускайки я върху масата. Ето защо е важна устойчивостта на чинията. Чинийки с няколко секции също са удобни, в тях може да сложите основното хранене, хляба и зеленчуците.

Удобни са и чинийки “хамелеони”: в зависимост от температурата на храната им се променя цвета. За майките – да знаят кога храната е все още гореща, а за децата интересна играчка. С такава чинийка не може да скучаете!

Прибори за хранене

Най-сложното за детето е да се научи да ползва приборите за храна. За да облекчите този му труд може да използвате специални прибори, които отчитат анатомичните особености и костния стоеж на ръката на малкото дете.
Лъжицата в специална форма е подходяща да се държи и да се поднася точно към устата. По същия начин конструирана може да се намери и такава вилица. Те са изработени обикновено от пластмаса.

Бележка за родителите!
За деца до 3 год. посуда за хранене се изработва само от пластмаса. Затова съществува разумно обяснение: в противен случай може да попаднат заедно с храната парченца, които попадайки в организма на детето могат да нанесат сериозни вреди.
Детската посуда се произвежда от два вида пластмаса: мека и твърда. От хигиенична гледна точка твърдата пластмаса е по-подходяща, по-малко се нацепва (в цепнатините могат да се събират микроби).
При покупка на детска посуда, прочетете обезателно какво е написано на етикета на стоката. Обърнете внимание от какъв материал е направена, за каква възраст е предназначена, какъв е обема на чинийката и чашката.
Съвременната детска посуда е много добър помощник на детето, за да го научи да се храни самостоятелно!

Коментирай