Снимка: istock
Пълзенето на бебето е голямо събитие за всяко семейство. След месеци, в които то е разчитало само и единствено на вас да го придвижвате, премествате и пренасяте, сега то поема първите стъпки към прохождането и постепенната си самостоятелност.
Целият ви свят ще се промени в този динамичен период от живота на вашето бебче. Ето какво трябва да знаете:
1. Не всички бебета пълзят.
Някои бебета пълзят, други не. Повечето пропълзяват между 7-ми и 10-ти месец. Малка част от малчуганите направо се изправят и опитват да се държат на крака. Други прекарват известно време от легнало в седнало положение, докато се отпуснат и започнат да пълзят или да правят опити за изправяне.
Как да тълкуваме плача на бебето
Ако вашето бебе се различава от общоприетия модел на пълзене в тази възраст, не бързайте да смятате, че има нещо нередно. Бебетата като всяко човешко същество се характеризират с индивидуални различия, заради което и правят своите първи стъпки към самостоятелното придвижване по различен начин.
2. Пълзенето се случва в различни стилове.
Повечето бебета развиват моториката си като първоначално се търкалят странично в двете посоки. Други бебета се научават да седят и от седнало положение да започнат да пълзят напред.
Друг модел на пълзене е плъзгането с ръчички и по корем без изтласкване с крака. По този начин най-голямото натоварване пада върху ръцете. Други бебенца усещат помощта на краката и се възползват от нея. Много интересни са бебетата, които пълзят настрани като раци.
3. Трябва да обезопасите дома.
След като бебето ви е започнало да пълзи и да изследва света около себе си е необходимо да обезопасите всичко, до което то би могло да се докосне. Най-добрият начин да го направите е:
С бебе на път – как да се справим успешно
4. Пълзенето е огромна крачка в развитието на бебето.
То помага за усъвършенстване на фината моторика на тялото на бебето. Пълзенето развива мускулите, нервната система, мозъка. Помага му да подобри визуалните, пространствени и координационни умения, които ще му позволят впоследствие да се изправи и да направи първите си крачки. Опознавайки света чрез пълзене, бебето развива и паметта и ориентацията си.
5. Обсъждайте всичко с педиатъра си.
Лекарят, който наблюдава развитието на вашето бебе е там, за да ви помага и ориентира. Ако бебето ви не проявява никакви желания и стремежи да пропълзи, а вече е на 15 месеца, обърнете се към педиатъра. Той ще проведе тестове и прегледи, за да прецени дали детето няма някакъв физически проблем, възпрепятстващ прохождането му.