И ето идва най-щастливия миг... за всяка жена! Тя държи малкото си бебенце в ръце и все едно, че държи целия свят. Но... често, следродилната еуфория, когато майката е обградена с любовта на съпруга си, възхищението и възклицанията на близки и роднини, след безметежното носене по розови и сини слънчеви облаци, изведнъж се сгромолясва в тъмните дебри на следродилната депресия.
По това време на повечето жени им минават всякакви черни мисли, кърменето през три часа им идва в повече, добронамерените съвети и забележки ги изнервят и нещата не вървят никак на добре.
Още повече, че както всички моментно са се радвали на новия наследник, така изведнъж всички изчезват и всички грижи остават само за майката. Съпругът си има своята работа, своите ангажименти и често може да забрави да купи памперси или дори лекарства, което безспорно си е супер изнервящо.
В други случаи бащата може и никакъв да го няма, и тогава пък всички проблеми с гръм и трясък се изсипват върху оголените нерви на майката.
Каквато и да е ситуацията, бебето е налице и то си има своите изисквания и нужди, които не може да пренебрегнем.
Но в цялата тази бебешка идилия и суматоха е добре да помислим и отделим време и за себе си. Здравето на майката – психическо и физическо е изключително важно.
Трябва да си пазим нервите. И да отделяме време да повишаваме своето самочувствие и разширяваме интересите и хобитата си.
Сега е моментът да се заемем с някакви домашни занимания, за които досега никога не ни е оставало време, или пък да продължим да се усъвършенстваме в любимите си такива. Да си основем един мини кръжок “Сръчни ръце” и да усвоим нови умения, които биха могли да станат наши дълготрайни хобита.
Ако не можем да плетем – сега е времето да се научим. И през няколкото свободни часа, докато бебето спи, можем да отделим време да изплетем бебешка шапчица, рокличка или жилетчица. Ще е голяма гордост и ще имаме тема за разговор, когато излезем в градинката при другите майки.
Можем да се научим да бродираме. – детски мотиви за пана, за детски торбички или блузки.
Да шием гоблени – казват, че успокоява, пък и гобленарството е много стилно хоби. Гоблените са си произведение на изкуството, а са и много скъпи.
Да рисуваме – това е също много отморяваща дейност. И няма смисъл да рисуваме само картини, а можем да започнем да правим всякакви приложни неща: рисуване на бутилки и буркани, в които да държим различни неща у дома или да ги подаряваме като символичен подарък на приятели; керамични или стъклени вази, саксии и чинии; а защо не и текстил – рокли, шалове... запалим ли се веднъж, после спирка няма.
Полезно, приятно и отвяващо лошите мисли надалеч.
Да четем книгите, които досега не сме имали време да прочетем.
Да запишем някоя нова магистратура.
Да правим физически упражнения, за да възстановим по-бързо фигурата си.
Да браузваме в нета и да откриваме любопитни и интересни неща.
И вие можете да напишете трите неща, за които бихте искали да намерите време, докато гледате бебето си в къщи. А ако имате помощници (баби, дядовци, съпруг, домашна помощница, сестра, стринка и т. н.) можете да направите и списък със занимания, с които да си почивате извън дома.
Ще кажете, че как – бебето поглъща всичкото ми внимание, мисли и нерви... – и тук можем да поспорим. Защото, ако е така и още от самото раждане приравнявате нуждите на детето със своите нужди, то има голяма опасност да се превърнете в манипулативни майки, които нямат други интереси, освен бебешката каша и размера памперси. Тази перспектива не ви ли е била най-ужасяващата, когато в далечното безгрижно младежко минало сте си мислели, какво ли ще е да имате свое дете?
Всъщност е прекрасно, отговорно и наистина изцяло поглъщащо занимание, но именно за да останете със свое собствено излъчване, трябва да намерите себе си в своето ново амплоа. Да решите как най-добре ще изразите собственото Аз, как ще се усъвършенствате и как ще излезете от отпуската по майчинство по-силна, по-красива, по-удовлетворена и по-усъвършенствана.
Щастливо майчинство на всички настоящи и бъдещи майки.
Намерете си хоби и приятна компания и този период може да се окаже най-прекрасния в живота ви!
* * *
Сексуалният живот след раждането
Майчинството – бебето през първите 12 месеца
Кога и как се прави погача за бебе?