Снимка: Sxc.hu
Повишаването на телесната температура в много случаи е първият признак на редица заболявания, който предизвиква тревога в семейството.
Нормалната температура достига до 37°C (измерена в ануса или устата, тя е с един градус по-висока). Най-често високата температура е израз на остро инфекциозно заболяване – простуда, грип, шарка, хепатит, ентероколит и др.
При всички случаи детето трябва да бъде поставено на легло и по възможност да бъде изолирано от останалите деца. При температура над 38°C е правилно да се даде температуро-понижаващо средство – парацетамол, амидофен, ибопрофен, аспирин (при деца над 9 години). В никакъв случай не се дава антибиотик.
Високата температура е причина да настъпи обезводняване на организма. В такива случаи трябва да се дават непрекъснато на глътки хладки течности – плодови сокове, чай, вода, айран, компот. Даването наведнъж на големи количества, обикновено предизвиква повръщане.
При не много висока температура може да се дават зеленчукова супа, плодови пюрета, кисело мляко, картофено пюре. По-нататъшната диета се определя от лекаря.
При свръхвисока температура, която предизвиква гърчове (добре е да знаете, че фебрилен гърч може да се получи само до 5-6 годишна възраст. Най-голям е рискът до 2 годинки), детето се завива голо в натопен в студена вода и изстискан чаршаф, като се предпазва областта на сърцето. След това детето се завива в топло одеало. Това е сигурен начин за понижаване на температура над 39-39, 5°C.
Могат да се поставят и студени компреси на челото, но е необходимо да се сменят често, за да не действат като загряващ компрес.
Когато детето ви има висока температура, по-добре не ходете до поликлиниката, а повикайте лекаря вкъщи.
Коментар на Даниела Соколова: Фебрилен гърч е възможен при рязка промяна в температурата, а не задължително при свръхвисока температура. и при понижаване на температурата е възможен!