За всяка майка съществуват два избора, що се отнася до захранване на бебето – дали това да стане от третия или от шестия месец нататък.
Допреди 15-20 години е било прието за нормално захранване на малкото човече да се започне още от трети месец със сокчета, преминавайки към зеленчукови пюрета, месни, плодови, стигайки бързо-бързо до кисело мляко, бисквити и т. н.. Педиатрите днес обаче отричат ранното захранване заради рисковете от алергии и възпрепятстване правилното развитие на детето заради незрялата все още храносмилателна система.
Според съвременната медицина най-редно е бебето да се кърми минимум 6 месеца, или да е на изключително кърмене или поне на адаптирано мляко. Едва след шестия месец се преминава плавно към зеленчукови пюрета, след седмия месец – месни и плодови. Педиатрите съветват бебето да се захрани по-късно с плодови пюрета и сокове, тъй като захарта в тях може толкова да се хареса на малкото човече, че то да отхвърли всяка друга храна.
Много майки днес се колебаят кога е най-доброто време да захранят малкото си чудо. Никак не им помагат мненията на майки и баби, които понякога съветват едва ли не от втория месец бебето да започне да се храни и с друго освен с кърма или неин заместител. Съветът ми е да се консултирате с педиатър, на когото имате доверие и да се вслушате в нуждите на собственото си дете.
За родителите, които нямат възможност всеки ден да готвят различни храни на децата си, съществува вариантът да ги запишат на детска кухня. Това може да стане при 10 навършени месеци на бебето и ако то няма проявени алергии.
Прочетете още: