„Смешно е да се говори за създаване на дневен режим на новородено!“ Така обикновено казват родители, които са отгледали поне 1 дете. Това напомни и Антоанета Борисова по време на поредната лекция на 25 февруари, в безплатното Общинско училище за бъдещи родители в Пловдив. Над 60 мами, татковци и бъдещи баби дойдоха в книжарница „Форум“ в мол „Галерия Пловдив“, за да се вслушат в полезните съвети на г-жа Борисова, председател на Центъра за бременни жени.
„Смешно е да се дава рецепта кога да спи, да яде едно новородено, защото всяко бебе е уникално и защото наистина е почти невъзможно да го накараш на сила да суче.“ Тези думи на лекторката бяха посрещнати с усърдно кимане от бъдещите баби.
„Казват, че използваният от цял свят знак с глава за „не“ произлиза от движението на главата на бебе, което не иска да суче (е, вярно, ние, българите, използваме друг знак за „не“). Добре е и да се запитаме дали си струва да създаваме дневен режим на новородено“, постави ребром въпроса Антоанета Борисова. „Нормално е да отговаряме на нуждите на бебето, а не да се опитваме да му покажем „кой командва в къщи“. Първият месец след раждането на детето е времето, когато майката опознава своето бебе. Това е единственото, което си струва да прави! И да се нагоди към ритъма на съкровището си (а не обратно)!“, подчерта категорично лекторката. Първите дни след раждането се повтаря едно и също: кърмене – цедене – сън – смяна на памперси – кърмене... – през два-два и половина часа. „Затова има правило номер 1: „Спи ли бебчо, спи и мама!“ За добруването на цялото семейство майчетата трябва да се научат да си вземат по 1- 2 дремки през деня“, посъветва г-жа Борисова.
Смята се, че през първия месец бебето спи 16-19 часа в денонощие, но не винаги е така. Има уникални бебета, които спят много по-малко. За това Борисова се обърна към татковците: „Кога трябва да заспи бебето?“ е забранен въпрос! Когато си поиска, тогава ще заспи! На този и други неуместни въпроси една наша курсистка, новоизлюпена майка, отговаряше много подходящо: „Бебешка му работа!“. Горещо ви препоръчвам този отговор.
Когато говорим за дневен режим на новороденото, трябва да си отговорим на няколко въпроса: дали става въпрос за изграждане на добри навици; вместо да налагаме на бебето кога да яде и спи не е ли по-добре да се доверим на неговия биологичен часовник и дали говорим за дневен режим на новородено или за по-голямо кърмаче?“
Ако се осланяме на биологичния часовник на бебето, ако отговаряме на неговите нужди, защо изобщо говорим за дневен режим на новороденото? За да са спокойни майките, уверени в собствената си интуиция и да не се стресират от мисълта, че го разглезват, защото такова нещо – разглезено бебе – няма. Всичко е правилно и всичко е фаза на развитие – днес е така, утре може да е съвсем различно! Бебето на 1 месец и на 3 месеца значително се различава“, напомни г-жа Борисова. След това тя даде практични съвети на бъдещите родители как да помогнат на бебето да разпознава деня от нощта.
За да спи повече през нощта добре е следобед новороденото да се кърми по-често, за да не си „наваксва“ в малките часове. Трябва да се намали осветеността, да се избягват разговорите, да няма работещ телевизор в стаята. За по-добрия сън помага и нещо толкова просто (и забравено) като хубавото проветряване на стаята преди сън.
Съществуват противоречиви мнения на специалистите дали да се учи бебето да заспива само. Привържениците говорят за по-голяма самостоятелност и облекчение за мама. Противниците на самотното заспиване доказват, че така бебето се дресира да не иска помощ и това намалява доверието към родителите. „За съжаление сме чували от педиатър в детска болница да казва колко добре е било, когато преди години майките, които не кърмят бебето си, не са имали право да бъдат с него в болницата и как за 3 дни се научава бебето да не плаче, когато му се правят прегледи и манипулации. Според този лекар бебетата плачат само, когато са с майките си. Вярваме му, защото ако сте влизали в заведенията за отглеждане на бебета без родители ще се удивите, че е страшно тихо – никой не плаче! Ние обаче със сигурност не искаме това от нашите бебета!“, подчерта г-жа Борисова. Тя посочи два метода за приучаване на бебето да заспива само: бърз, но твърде твърд и другият по-продължителен, но по-мек. На запад съществува „треньор“ за приучаване на бебето – друг да търпи отчаяния му плач. Наистина добре е таткото или бъдещата баба да помогнат за заспиване на бебето.
Следващата лекция в безплатното Общинско училище за бъдещи родители е на 10 март в книжарница „Форум“ в мол „Галерия Пловдив“.
Снимка: Reuters
Прочетете още: