Всеки човек принадлежи към определена кръвна група. Кръвната група от своя страна се характеризира с наличието на две вещества – аглутиноген и аглутинин.
Аглутиногенът се съдържа в червените кръвни клетки. Именно той дава името на кръвните групи. Те са четири – A, B, AB, 0. В групата AB има два аглутиногена, а в нулевата няма нито един. Другото вещество аглутинин се съдържа в кръвната плазма. То е антитяло и има свойството да разрушава червените кръвни клетки. Индивид от една кръвна група притежава аглутинин, който не отговаря на неговия аглутиноген.
Разпределението на кръвните групи в населението зависи от расата. В Западна Европа например 45 на сто от населението е с нулева кръвна група, а най-често срещаната сред евреите е кръвната група B.
Независимо че се е спазвало правилото за съвместимост между кръвната група на дарителя и получателя, години наред са се получавали необясними несъвместимости, водещи до усложнения или дори до смърт . Тези произшествия намерили своето обяснение през 1940 година, когато бил открит фактора резус. Оказало се че хората се делят на две групи – такива, които имат в червените си кръвни клетки допълнителен аглутиноген, наречен фактор резус (получава името си от маймуните Macaca Rhesus, върху които са правени опитите). Те са по голямата част от населението на земята – 85 на сто. Останалите 15 процента не притежават аглутиногена резус. Те се наричат резус отрицателни. Следователно всеки човек се характеризира със своята кръвна група и своя положителен или отрицателен резус фактор.
Важно е да се отбележи, че аглутинини могат да се появят, когато резус отрицателна кръв влезе в досег с резус положителна, тоест кръв, която притежава резус аглутиноген. Тогава резус отрицателната кръв реагира и произвежда аглутинини антирезус. В такъв случай се казва, че резус отрицателният индивид се имунизира против резус положителните кръвни клетки. Точно това е причината за появата на усложнения и инциденти.
Ако една жена притежава в кръвта си аглутинини антирезус, това не пречи по никакъв начин на организма й. Ако обаче е бременна, аглутинините, които са в кръвта й преминават през плацентата, проникват в кръвта на плода и разрушават резус положителните кръвни клетки на бебето. В последствие настъпват различни по тежест увреждания на детето.
Затова е задължително всяка бременна жена да знае своя резус фактор и да провери възможностите за имунизация. За жена, която е резус отрицателна и забременее от резус положителен мъж, възможността да роди увредено дете е едно към две. Ако обаче и той като майката е с резус отрицателен фактор, детето ще бъде резус отрицателно, следователно не съществува никаква опасност за него.
За да има основания за тревога е необходимо да са налице следните условия: