Снимка: Thinkstock
За много жени зачеването се оказва труден процес. Много млади двойки страдат от стерилитет или репродуктивни затруднения, затова е важно да се знаят и взимат предвид всички предпоставки, които биха могли да бъдат допълнителна пречка в този момент.
Според нови изследвания, оказва се, че една такава пречка е светлината по време на сън.
Според група американски учени, нарушаването на циркадните ритми и естествения биологичен часовник през нощта се оказва сериозна пречка за нормалното зачеване. Дори и най-слабата светлина през нощта може да се окаже вредна за производството на мелатонин.
Мелатонинът е хормон, секретиран от епифизната жлеза, който отговаря за контролирането на циркадните ритми и оказва сериозна роля върху успешното размножаване при хората, най-вече при жените.
Мелатонинът се влияе изключително много от нарушаването на пълната тъмнина през нощта, което вреди на яйцеклетката и нейната плодовитост. Липсата на необходимото количество мелатонин влияе зле на регулирането на биологичния часовник.
Циклите светло-тъмно трябва да се случват по едно и също време и да не бъдат нарушавани, особено ако имате репродуктивни затруднения. Объркването на биологичния часовник засяга сериозно мелатонина. Той има връзка и с плода по време на бременността, особено в последния триместър.
Важно е за бременните жени и тези, които се опитват да заченат да следят за редовния си сън най-малко по 8 часа и то без прекъсване, свързано с осветени периоди, защото нарушаването на този ритъм предизвиква оксидативен стрес за яйцеклетките. Мелатонинът има антиоксидантни свойства и ги предпазва от свободните радикали, особено по време на овулацията.
Така че, сънят е хубаво нещо в много отношения, особено ако се случва на тъмно, както природата е отредила. Важно е не само за мозъка, за качествената почивка на организма и за правилното протичане на биологичните механизми, но и за по-лесното зачеване.
Ако не можете да спите през нощта, то поне избягвайте светлината под каквато и да е форма.