На 5 януари 2010 сдружение “Естествено” разпространи отворено писмо до много АГ болници в страната, до националния консултант по Акушерство и гинекология – Доц. Никола Василев, до министъра на здравеопазването – Г-н Божидар Нанев и до медиите. Ние от Az-jenata.bg подкрепяме гражданската активност и сме убедени, че това е начинът, по който може да се постигат цели, за които всички са съгласни, но нещата не се променят. Ето и писмото:
“Уважаеми господа!
Поводът да Ви напишем това писмо е историята на Лаура и Ивайло - неасистираното домашно раждане, което се е случило на 31 декември 2009 в град Габрово. Това раждане привлече вниманието на медиите и предизвика възмущението на медицинските среди. Но всъщност случаят изобщо не е изолиран, а проблемът – много по-сериозен. Бихме искали да обърнем Вашето внимание на факта, че през последните години планираните раждания вкъщи без присъствието и помощта на квалифицирано медицинско лице са нарастваща и закономерна тенденция. Имаме информация за поне 10 такива раждания за последните 2-3 години, като едно от тях е вагинално раждане след секцио, а друго – раждане на бебе в седалищно предлежание. Във всички тези случаи домашното раждане не е случайност, а добре обмислено и планирано събитие, за което родителите са се подготвяли месеци наред. Преди да обвиняваме тези родители в безотговорност, лудост или сектантство, нека се замислим, кое кара всички тези хора – с различно образование и професия, но повечето от тях млади и интелигентни, да вземат това крайно решение за живота си и живота на нероденото си дете? И ако ги попитаме, отговорът ще бъде само един – ситуацията в българските болници.
За съжаление в българските родилни отделения не се зачита изборът на жените, които искат да родят без рутинни медицински интервенции, в спокойна обстановка и в присъствието на своите близки, да се движат свободно по време на раждането, да поемат течности, да родят в удобна за тях поза и да не се разделят с бебето си след раждането. Всички тези неща може да изглеждат маловажни за някого, но всъщност спокойствието на майката има изключително значение и оказва влияние на това дали раждането ще протече леко и без усложнения. Повечето жени, които избират да родят вкъщи, не искат неизпълними или опасни неща, които не могат да бъдат приложени в болниците. Напротив, по-голямата част от тези практики (такива като свобода на движение, присъствие на близък човек, неразделяне на майката и бебето) се препоръчват от водещите световни организации и са приети от Министерствата на здравеопазването на много държави. В повечето развити страни жените имат и алтернативи на болничното раждане – регламентирано е асистираното раждане вкъщи и раждане в родилен център. В България обаче жените, които искат да родят с минимум медицински интервенции, нямат този избор и не срещат разбирането на болничния персонал при споделянето на своето желание.
Поради тази причина имаме всички основания да смятаме, че въпреки предупрежденията от страна на лекарите и медиите, вълната от планирани неасистирани домашни раждания ще продължи. От друга страна непрекъснато се увеличава броят на жените, които биха искали да родят активно и естествено в болница, както и на жените, които искат да родят вкъщи, но с помощта на квалифициран персонал. Протестът против потъпкването на правата на родилките който се състоя на 25 ноември 2009, също показа, че е крайно належащо да се извърши осъвременяване на болничните практики.
Затова се обръщаме към Вас с апел да бъдат преразгледани болничните АГ практики и неонатални грижи, така, че да бъде уважен изборът на жените, които искат активно естествено раждане без рутинни медицински интервенции. Необходимо е да бъде възприета практиката да се изготвя План за раждане, в който родителите да вземат решения по редица въпроси още преди постъпване в родилното отделение. Жените трябва да имат възможност да се движат свободно и сами да избират позата, в която да родят. Присъствието на бащата или друг придружител по време на раждането не бива да бъде ограничавано. Не по-малко важно е бебето да бъде поставяно върху майката веднага след раждането и да не се отделя от нея, стига състоянието на двамата да го позволява и майката да желае това. Изборът на жените, които искат да родят вкъщи, също трябва да бъде уважен, а асистирането на раждането в домашни условия от квалифицирано лице трябва да бъде законово уредено и регламентирано. Всички тези неща са стандартна практика в Европейските държави и е крайно време да последваме техния пример.
Притеснителна е тенденцията поради липса на избор и условия за активно естествено раждане в болниците, все повече майки да се решават да предприемат неасистирано домашно раждане. Да дадем възможност на тези жени да родят безопасно!”
* * *
Родители за Естествено
Световна седмица на естественото раждане
Колко струва да родиш дете?
Естественото раждане: първият подарък за бебето