Достъпът до питейна вода се подобрява, похвалиха се световни организации

07.03.2012г. / 11 13ч.
Аз жената
Достъпът до питейна вода се подобрява, похвалиха се световни организации

Светът изпълни целта на хилядолетието за развитие да намали наполовина процента на хората без достъп до безопасна питейна вода, и то много преди поставения краен срок за всички цели на хилядолетието, а именно 2015 г., се посочва в доклад, огласен на 6 март 2012 от УНИЦЕФ и Световната здравна организация (СЗО). Между 1990 и 2010 г. над два милиарда души са получили достъп до подобрени източници на питейна вода, като например водна канализация и защитени кладенци.

Генералният секретар на Организацията на Обединените нации Бан Ки-Мун каза: „Днес отбелязваме голямо постижение за хората по света. Усилията да се осигури по-широк достъп до питейна вода, които се увенчаха с успех, са свидетелство за всички, които гледат на целите на хилядолетието за развитие не като на мечта, а като важно средство за подобряване на живота на милиони от най-бедните хора.“

В доклада „Напредък за питейната вода и санитарните условия, 2012 г.“ от Съвместната мониторингова програма на СЗО/УНИЦЕФ за снабдяването с вода и санитарните условия се посочва, че в края на 2010 г. 89% от населението на света, или 6,1 милиарда души, използва подобрени източници на питейна вода. Това е 1% повече от 88-те процента, заложени в съответната цел на хилядолетието за развитие. Според оценките, представени в доклада, до 2015 г. 92% от населението на Земята ще има достъп до подобрена питейна вода.

Това е особено добра новина за децата,“ каза изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. „Всеки ден повече от 3000 деца умират от болести, свързани с диария. Постигането на тази цел ще спомогне много за спасяването на детски животи.“
Г-н Лейк предупреждава, че все още не може да се каже, че е постигната победа, защото поне 11% от населението на света – 783 милиона души – продължават да нямат достъп до безопасна питейна вода, а милиарди хора живеят без санитарни условия.
„Цифрите все още са зашеметяващи – каза той, – но напредъкът, огласен днес, доказва, че заложените цели на хилядолетието за развитие може да бъдат изпълнени с нужната воля, усилия и средства.“

От друга страна, в доклада се подчертава, че светът все още е много далеч от изпълнението на целта на хилядолетието за развитие за санитарните условия и вероятно няма да успее до 2015 г. Само 63% от хората по света понастоящем имат подобрен достъп до санитарни условия, като прогнозите са тази цифра да нарасне само до 67% до 2015 г., което е много под заложената цел от 75%. В момента 2,5 милиарда души все още нямат подобрени санитарни условия.

УНИЦЕФ и СЗО обръщат също така внимание, че тъй като не е възможно да се направи измерване на качеството на водата в глобален мащаб, напредъкът по целта на хилядолетието за развитие за безопасна питейна вода се измерва посредством събиране на данни за използването на подобрени източници на питейна вода. Трябва да се извърши сериозна работа, за да се гарантира, че подобрените източници на вода са безопасни и че ще останат такива.

„Осигуряването на устойчив достъп до по-добра вода е ключът към подобряване на човешкото здраве“, каза генералният директор на СЗО д-р Маргарет Чан. „Но това постижение е само началото. Нужно е да подсигурим този безопасен достъп до вода и в бъдеще. В противен случай, усилията ни ще бъдат напразни.“

В доклада се обръща специално внимание на огромните предизвикателства, които остават. Данните на глобално ниво прикриват сериозни несъответствия както между региони и държави, така и в рамките на самите държави.

Само 61% от хората, живеещи в Субсахарска Африка, имат достъп до подобрени източници на вода в сравнение с 90% и повече в Латинска Америка и Карибите, Северна Африка и големи части от Азия. Над 40% от всички хора по света, които нямат достъп до питейна вода, живеят в Субсахарска Африка.

В доклада се потвърждава, че в случаите, когато няма лесен достъп до водни източници, тежестта да се носи вода пада изключително върху жените и момичетата. В много държави най-богатите хора се радват на най-голямото подобрение на достъпа до вода и санитарни условия, а при най-бедните все още има сериозно изоставане.

В доклада се представят последни данни за селските райони по света, като се подчертава необходимостта да се отдели по-голямо внимание както на водата, така и на санитарните условия. В селските райони на най-слабо развитите страни 97 от всеки 100 души нямат канализация за вода, а 14% от населението пият повърхностна вода – например от реки и езера.

От 1,1 милиарда души, които все още практикуват дефекация на открито, огромната част (949 милиона) живеят в селски райони. Това засяга дори райони с високи нива на подобрен достъп до вода. Например 17% от живеещите в селски райони в Латинска Америка и Карибите и 9% в Северна Африка прибягват до дефекация на открито. Дори в така наречените страни от групата БРИК, които се отличават с бързо растящи икономики, има голям брой хора, практикуващи дефекация на открито: 626 милиона в Индия, 14 милиона в Китай и 7,2 милиона в Бразилия.

„Постигнахме важна цел, но не можем да спрем тук,“ казва генералният секретар на ООН. „Като следваща стъпка трябва да се насочим към хората, до които се стига най-трудно, най-бедните и поставените в най-неравностойно положение по света. Общото събрание на ООН признава питейната вода и санитарните условия за човешки права. Това означава, че трябва да гарантираме всеки човек да има достъп.“

Прочетете още:

Коментирай