Снимка: istock
Контактните лещи са необходимост за хората с висок диоптър. Честа грешка, допускана от мнозина е спането с контактни лещи. Задължително е преди лягане те да бъдат свалени, защото в противен случай съществуват много рискове за очите и зрението въобще.
Бактерии
Бактериалните микроорганизми са първата причина, заради която не трябва да спите с контактни лещи. Лещите трябва да се свалят всяка вечер и да се поставят в дезинфекциращ разтвор. Така предпазвате очите си от инфекции, гъбички и вируси.
Ако не спазвате този ритуал, очите ви са изложени на голям риск от заразяване с различни микроорганизми.
Хипоксия на окото
Хипоксията представлява слабо кръвоснабдяване на окото, което пречи на достатъчното количество кислород да достигне окото.
Поначало носенето на лещи може да ограничи кръвоснабдяването на роговицата, с което кислородът в окото да бъде в намалено количество. Със спането с лещи кислородът намалява още повече, с което рискът от сериозни усложнения в очите нараства многократно. В тежки случаи на хроничен недостиг на кислород в окото може да се стигне дори до слепота.
Язви на роговицата
Роговицата е най-външният слой на окото. Той може лесно да бъде наранен механично. Спането с лещи увеличава риска от поява на отворени рани и увреждания по окото, което крие риск от много усложнения, включително слепота.
Могат да настъпят още инфекции, малки частици могат да проникнат в окото и да причинят щети. Развитието на инфекции е няколко пъти по-високо при отворени рани на роговицата на окото.
Слепота
Кератитът е често срещана инфекция при носещите контактни лещи, които не спазват необходимата хигиена. Той се причинява най-вече от бактерии, гъбички, херпес. Нелекуваният кератит може да причини слепота или значителна загуба на зрението.
Съхранението и стриктната хигиена на контактните лещи е от огромно значение за очите и зрението. Бъдете бдителни и ако не можете да сте сигурни в спазването на правилата, то поне носете еднократни меки лещи, които да сменяте често.
Снимки: istock