Коледна звезда

28.11.2002г. / 00 00ч.
Аз жената
Коледна звезда


Коледната звезда (Euphorbia pulcherima) принадлежи към семейството на млечките. Нейната родина е Мексико, където този не особено голям храст се среща в диво състояние. Днес тя е един от коледните символи особено в Америка, а в последните десетилетия на 20 ти век – и в Европа.
Култивирана още от ацтеките като лечебно растение и за получаване на червена боя от прицветниците днес Поинзецията /това е търговското и название/ се отглежда като декоративно растение практически в целия християнски свят. За първи път коледната звезда е предлагана на американския пазар, като рязан цвят и саксийно растение през двадесетте години на века от Пол Еке, който поставя началото на това производство в САЩ и полага основите на една от най-големите компании за селекция и производство на това изумително растение. В днешно време Поинзецията е едно от най-продаваните растения в света, въпреки, че се произвежда и предлага единствено по Коледните празници.
Поради големия непрекъснато нарастващ интерес към Коледната звезда с нейната селекция се занимават редица водещи цветарски компании предимно в САЩ, Холандия и Германия. Ежегодно на големите изложения за цветя селекционерите показват нови сортове с различно оцветени прицветници. Освен класическите Червени в различните им нюанси на пазара се предлагат Поинзеции с бели, жълти, розови и мраморни прицветници. През тази година най-новата атракция на европейските борси се очаква да бъде сорта Милениум – с едри червени цветове, селекциониран от немската фирма Фишер.
В България коледната звезда се произвежда от преди 20-тина години предимно в оранжериите на Булгарцвет от вносен посадъчен материал.
В последните години ликвидирането на цветопроизводството отвори вратите на вносните и значително по-атрактивни с външния си вид коледни звезди, които идват предимно от холандските борси. Нараства интересът към това растение и все повече любители се стремят да го отглеждат в домашни условия, по-често с него се украсяват домовете, магазините и офисите на някои предимно чужди фирми в навечерието на коледните празници. Появяват се и малки количества качествени растения произведени от български производители. Растящият интерес и възможностите, които се откриват местните производители да заемат своята ниша на цветния пазар ни кара да потърсим един от тях за някои препоръки за избора и отглеждането на коледната звезда и "тайните" на зацъфтяването и /в домашни условия/.
Коледната звезда е растение, което обикновено се предлага на пазара за Коледните празници и по същество в западния свят се счита за "еднодневка" т. е. – растение за конкретния празник, което след това се изхвърля. Поради тази причина европейските производители полагат усилия за добрия търговски вид и атрактивност на предлаганите растения, но не се тревожат от тяхната последваща нетрайност. В Европа единствено любителите запазват своите коледни звезди и ги отглеждат за следващия сезон.
Можете да купите Коледни звезди от оранжериите на фирма Плантава.

Следва...

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Марица ( преди 12 години )
Току-що прочетох съветите на Александра, но сега е август. Не знаех, че трябва да се реже стъблото. моето растение след като опадаха червените листа започна бързо да расте и сега е високо около 35 см - но напоследък листата не са така зелени - може би го поливам повече. но от края на септ ще го сложа на режим 10 часа ден. Никога не съм му слагала тор - утре ще купя и сложа.Дано цъфне.Трябваше да почета в някой мексикански сайт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Svetlana ( преди 12 години )
a na moiata koledna zvezda veche 6 meseca ne i opadvat chervenite lista,a nad tiah izrastnaha novi zeleni.triabva li da ia otreja vapreki tova?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Petq ( преди 12 години )
sled kato opadaha cvetovete na moqta zvezda zapochnaha da izlizat mnogo novi listenca. Sega e prosto dvoino po golqma, no neznaq dali trqbva da q ostavq taka ili da q podreja. normalno li e po tova vreme da e tolkva razlistena?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Александра ( преди 12 години )
След прецъфтяването на коледната звезда и опадането на листата й (цветовете) стъблото се отрязва на височина 10 см от почвата. Саксията се премества на прохладно и сенчесто място и почти не се полива. В началото на май полейте по-обилно и пресадете растението, тоест, просто го преместете в малко по-голяма саксия (два номера по-голяма). Продължавайте да поливате, докато не се появят нови странични разклонения, след което отстранете излишните и оставете само три-четири най-силните. От края на септември осигурете подходящ светлинен режим. Той се състои в това, да се осигурява 14 часа пълна тъмнина, като растението се покрива с плътен картонен или полиетиленов плик. Такъв светлинен режим трябва да се осигури най-малко около 8 седмици. При тези условия около Коледа вашата коледна звезда ще цъфне и ще бъде по-компактна и висока. Трябва да се внимава с ниските температури през зимата, тъй като съчетанието между висока влажност при оросяването на коледната звезда и ниски температури води до редица болести т. нар. сиво гниене или нападането от белокрили мушици. Тогава вашето растение ще загине. При нарушаване на светлинния режим листата на коледната звезда ще опадат и пожълтеят. Необходимо е подхранването на коледната звезда с минерални торове през цялата година освен в периода на покой, който продължава от края на февруари до началото на април.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
MARINA ( преди 12 години )
az go imam tova cvete no kogato precavti kak dasigo zapazia za dogodina kak se otglejdat mnogo mi xaresva iiskam dasigo imam
отговор Сигнализирай за неуместен коментар