Как да познаем цветната бременност и отчитат ли я тестовете?
Цветната бременност за мен като практика се среща много рядко. Не знам защо жените се страхуват толкова много. Тестовете задължително я отчитат. Трябва да има съмнение, когато мензисът идва в периода, когато трябва да дойде, но е по-краткотраен и по-оскъден и прави впечатление, че не е обичайния мензис, нещо има по-различно. И аз само тук бих казала и бих посъветвала пациентите веднага да направят тест и да потърсят консултация. Още при първите съмнения. Защото минават вторите съмнения при втория месец – и там има нещо нередно, минава третият – и вече има четвърти месец бременност и не можем нищо да направим, освен да си имаме бебе.
Често младите момичета искат да отложат мензиса, когато им предстои почивка на море или басейн. Какво да направят?
Да, съществува такава тенденция при младите жени, но при един стабилен менструален цикъл след нашата намеса следващият мензис пак ще се отсрочи и за да го променим, изместим, забавим или предизвикаме по-рано, ние вкарваме хормони, а тези хормони при следващия мензис могат също да повлияят. Затова аз съм привърженик на нормалното състояние и само при крайни случаи давам указание как да се измести менструалния цикъл. А когато младата жена или девойка е със стабилен цикъл, не бих искала да го променяме. Това е моят съвет към всички. Желателно е веднага да потърсят консултация с акушер-гинеколог, за да се информират. Да не слушат съветите на приятелки, а да потърсят професионален съвет.
Вредно ли е използването на тампони?
Тампоните имат своето предназначение. Да кажем при една гала вечеря, хубав тоалет, настроение. Но ежедневното използване не е за предпочитане. Първо, тампонът задържа кръвта. Тя стои във влагалището и създава предпоставки за микроорганизми, за ретроградно връщане на кръвта, което след себе си крие други рискове и заболявания. Нека да ги използваме разумно. Ежедневно да ползваме превръзка, а тампона – само в специални случаи.
Профилактика – колко пъти годишно е необходима?
Два пъти в годината, при оплаквания и съмнения – веднага да се потърси консултация. Да не се търсят лаически съвети – сестра ми, приятелката ми казаха така, питах леля, питах мама. Но и мама не е запозната в детайли. По-добре да дойде младата девойка с мама в кабинета или със сестра си и да говорим очи в очи за проблема, да го разрешим, отколкото скришно, тайничко да се лекува.
Какво ще кажете на майките, които имат девойки, на които тепърва им предстои да им дойде мензисът?
Всяка майка трябва да подготви своята дъщеря за очаквания първи мензис, така нареченото менахре, промените, които ще търпи това дете – окосмяването, гърдичките. Една година след тези промени идва мензисът. Какво ще се случи с неговото тяло, какво да очаква при първия мензис, какво да използва, как да си поддържа интимната хигиена. Ако мама има притеснения или затруднения, да доведе дъщеричката си при акушер-гинеколога, който ще обясни на младата девойка.
Как протича в първите месеци менструалният цикъл?
След като дойде първият мензис, може цяла година да липсва, след това да започне отново. Може да дойде 2-3 месеца, пак да го няма, пак да дойде. Година и половина-две даваме един период на преход. Както започващият си функцията яйчник играе хормонално, така и завършващият си функцията яйчник не е стабилен. Но пак е индивидуално. При някои момичета идва и започва непрекъснато. При някои жени спира и не идва повече.
На каква възраст нормално настъпва менархе?
На 10 години, под тази възраст вече говорим за ранен пубертет. Дори напоследък се заговори и за под 8 години. Още е спорен въпросът дали ще слезе под тази възраст. След 16 до 18 години максимум говорим за късен пубертет. Ако не настъпи в тези граници детето трябва да се изследва, за да се види причината.
Кои са факторите за по-ранното започване на мензиса?
Акселерацията, динамизмът в начина на хранене, стимулацията на хранителните съставки – много са факторите, оказващи влияние. Самите растения съдържат фитоестрогени- естрогените са женските полови хормони – на базата на това се правят много от хомеопатичните лекарства в растителната хормонално заместителна терапия. Друга причина са месните храни - тъй като животните биват стимулирани с хормони за по-бърз растеж – всичко това преминава в човешкото тяло.
Кога за пръв път майката трябва да заведе дъщеря си на гинеколог?
Ако всичко върви добре – семейството е интелигентно, запознато, дискутирали са въпросите вкъщи, най-често това се случва, когато има оплаквания. Или детето е казало на мама, че иска да води полов живот и те са дошли двете, за да обсъдим какво да бъде противозачатъчното средство за предпазване от нежелана бременност.
Но аз съм приятно впечатлена от няколко случая, когато идват две сестрички или две приятелки и казват: „Имаме си приятели, искаме да започнем полов живот, какво да усещаме, какви са първите промени, какво трябва да се случи – болката, кървенето, след това колко време не трябва да имаме полов живот, за да се заздрави тази тъкан. Въобще насочено да се разговаря, за да може те да са информирани и да знаят промените и какво да очакват. Тогава те се стресират и аз обикновено се раздавам, искрено се радвам, когато при мен дойдат такива интелигентни млади хора и искат да се информират. Преди да направят крачката, какво да направят. Това означава, че те са отговорни към себе си и към околните.
На каква възраст младите сега започват полов живот?
Тия дни имах една бременна на 12 години и 10 месеца, от ромски произход. От колко е започнала полов живот може сами да съдите.
А за българките?
На 16-17 години почти всички, ако говорим с техния жаргон „са отворени”. Но има и 14-15-годишни, които не знаят какво правят. Наскоро приех пациентка бременна на 16 години. Това е 9-10 клас. „Май си създадох проблем по никое време.”, каза тя.
Тези момичета със знанието на родителите ли идват при Вас?
Според българското законодателство до навършване на пълнолетие, т.е. до 18 години родителят трябва да е информиран за всичко, което става с детето. Най-често им казваме „Ела утре с майка си.”
Какво ще пожелаете на младите момичета?
Да внимават много при полово преносимите болести. Много често чувам: „Но той ми е единствен партньор. Ходя с него от три години.” Той може да ти е единствен, но дали ти си му единствената. Ако има кондиломи – те не са дошли от въздуха, а от полов контакт. Значи той е кръшнал. За младите днес е характерно безразборния секс, неспазването на хигиенните навици при различните видове секс. Нека да използват методи, с които да се предпазват от нежелана бременност и от полово предавани болести. Говорим за кондома – най-честото защитно средство и при случайните връзки е за предпочитане. При една стабилна, постоянна връзка може да се ползва и орална контрацепция.