Ето линк към прессъобщение, което беше пуснато до медиите на 19 ноември, Световен ден на тоалетните. По този повод, моля, позволете някои съображения, както е казал един наш държавен глава преди време.
Дали тоалетната чиния е по-здравословна от клекалото има спор, при това тоя спор е доста отдавна и доста се е изписало за него. Естествената поза на човек при съответното действие е клекналото положение. Затова не малко специалисти са на мнение, че седналото положение върху тоалетната чиния по време на каквото казахме, води до здравословни проблеми, именно защото е неестествено за човека. Според прессъобщението от 19 ноември 2010 г. децата и специалистите сега твърдят обратното. Това прави впечатление. Далеч сме от мисълта, че тук се опитва да се промъкне скрита реклама на производител на тоалетни чинии, който се надява да получи поръчка, с която да оборудва училищата в България, още повече, че ако тоя производител произвежда тоалетни чинии, той сигурно може да произвежда и клекала.
Но да оставим спора за и против тоалетната чиния, защото състоянието на тоалетните в училище, а и не само в училище е много показателно за състоянието, за цивилизоваността на едно общество.
Мръсните тоалетни са вредни не само за физическото здраве, не само с това, че разнасят зарази, че карат учениците да се стискат, както пише в новината от 19-и, но и с това, че въздействат психологически. Учителската тоалетна винаги е по-чиста, много често е забранено на учениците да я ползват, заключва се, и са малко ония демократични, истински учители, които ползват тоалетната за ученици, а не тази за учители. Не са много и училищата, в които няма специална тоалетна за учители.
Някак е жалко, че ни е необходима нарочна кампания и световен ден, за да направим по-чисти училищните тоалетни. Но какво може да направи всеки от нас?... Ако сме родители на деца, които ходят в училище, добре е да намерим повод и да отидем да видим тоалетните.
Останалото е работа на училищните директори, а министърът на образованието, младежта и науката, вместо да праща писма, за да участва в тоя световен ден на тоалетните, може би е по-добре да се захване с още по-големите проблеми в образованието.
В заключение, Az-jenata.bg има предложение: да няма отделни учителски тоалетни в училищата, а учителите и директорите да ползват тези за ученици. По този начин тоалетните ще бъдат под всекидневното внимание и контрол на тези, от които зависи тоалетните да станат такива, каквито трябва да бъдат в едно цивилизовано общество.
Прочее, някой да знае защо в някои училища има отделни тоалетни за учителите?